Köşkte doğdu türbedar oldu

GÜNDEM Haber Girişi : 20 Ekim 2013 12:25
Köşkte doğdu türbedar oldu
Hüber Köşkü'ne doğdu. Babası fabrikatördü. Muhammed İslamoğlu, 22 yıl önce bir rüya gördü ve serveti bırakıp Sütlüce'de yatan Yusuf Sinaneddin-i Sineçak Hazretleri'nin türbesini beklemeye başladı.
Hüber Köşkü'ne doğdu. Babası fabrikatördü. Muhammed İslamoğlu, 22 yıl önce bir rüya gördü ve serveti bırakıp Sütlüce'de yatan Yusuf Sinaneddin-i Sineçak Hazretleri'nin türbesini beklemeye başladı...
Gerçek adı Uğur İslamoğlu. Sütlüce'de herkes onu Muhammed Amca diye tanıyor. 22 yıldır Sütlüce'de yer alan eski bir Mevlevihane'nin yanı başında meftun bulunan Yusuf Sinanedin-i Sineçak Hazretleri'nin türbedarlığını yapıyor... 

KÖŞK'TE DOĞDU 
Onun hayat hikayesini duyanların ise ağzı açık kalıyor. Türbedar Muhammed Amca, 1948'de Huber Köşkü olarak da bilinen Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nde doğdu. Babası dolar milyoneri bir fabrikatördü. Üstelik Sakıp Sabancı ve ailesi de hemen yanlarındaki köşkte komşularıydı. Servet sahibi fabrikatör babanın oğlu Muhammed Amca liseyi TED Koleji'nde üniversiteyi ise Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde okudu. Arapça, İngilizce ve Almanca'yı o dönemde öğrendi. Servet içinde yüzerken, bir anda kendisini kabir nöbetinde buldu. Hikayesini ise kendisi anlatıyor: 

DERVİŞ OLUP DAĞLARA ÇIKTI 
"Çok zengindik. Boğaz'da köşklerde doğdum. Gençliğim para içinde yüzerek geçti. Bir gün rüyamda bana 'Dağa çık, çile çekme vaktin' dendi. Dünyadan elimi eteğimi çekip dağa çıktım, tek başıma iki yıl orada yaşadım. Ardından rüyamda bu defa "Sütlüce'de alim bir zatın mezarı var, git orada türbedarlık yap. Yeni çile yerin orası" dendi. Geldim, 22 yıldır burada türbedarlık yapıyorum. Burayı korumakla mükellefim. Daha önce mevlevihaneyi yakmaya kalktılar. Her taraf yıkıldı. Ama burayı aslına uygun şekilde restore ettirebildik. Buradaki görevim sona erdiğinde yeni çile yeri adresi olarak nereyi gösterirlerse oraya gideceğim." 

SİNEÇAK HAZRETLERİ KİMDİR?
Zamanın padişahı Kanuni Sultan Süleyman, Sinaneddin Yusuf Sineçak Hazretleri'nin tasavvuftaki yüksek derecesini işitmişti. Sineçak Yusuf Baba'dan istifade etmek üzere saraya davet etti. Fakat Yusuf Baba, Kanuni'nin çok harcama yaptığını düşünüyordu ve devlet adamlarından uzak durmayı prensip edindiği için kendisine gelen üç daveti de kabul etmedi. Bunun üzerine Kânûnî "O gelmezse biz gideriz" deyip Sütlüce'ye gitti. Yûsuf Baba yine de görüşmek istemedi. Kanuni dergâhın kapısına gelince, talebeleri çok ısrarcı oldu. Yûsuf Baba "O gelirse biz gideriz" buyurdu ve çilehanelerden birine girdi. Kanuni onu görmek için odaya geldiğinde Yusuf Baba'yı cübbesini yüzüne çekmiş şekilde vefât etmiş buldu. 

Takvim
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.