Yaşar Doğu 62 yıl evvel bugün vefat etmişti

SAMSUN HABER Haber Girişi : 08 Ocak 2023 00:24
Yaşar Doğu 62 yıl evvel bugün vefat etmişti
Yaşar Doğu Türk Güreşinde bir döneme damgasını vuran, güreşe kazandırdığı şampiyon güreşçiler ve getirdiği felsefe ile eşsiz bir isim olarak yerini korumaya devam ediyor.

Yaşar Doğu Türk Güreşiyle birlikte yaşayacaktır

  

Türk Güreşinin Sembol ismi Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu Yaşar Doğu (Doğum: Samsun/Kavak 1913 - Ankara 08.01.1961) 62 yıl evvel bugün aramızdan ayrılmıştı.

 

Türk Güreşinde bir döneme damgasını vuran, güreşe kazandırdığı şampiyon güreşçiler ve getirdiği felsefe ile eşsiz bir isim olarak yerini korumaya devam eden Yaşar Doğu her yıl Ankara Cebeci Askeri Şehitliğindeki kabri başında anılmaktadır.

 

Yaşar Doğu gençiliğin rol modelidir

 

Yaşar Doğu'nun tüm ayrıntılarıyla hayatını kaleme alan sahasında ilk ve tek eser olma özelliği taşıyan kitabın yazarı Ahmet Seven: "O örnek ahlakı mücadelesi Türk Güreşine kazandırdığı felsefe ve talebeleriyle hem sporcular hem de Türk Gençliği için aranan rol model bir insandır. Yaşar Doğu bir şahıs ismi olmaktan öte Türk Güreş davasının ismi haline de gelmiştir. Onun aziz hatırasını yaşatmak milli bir görevdir" dedi. 

 

YAŞAR DOĞU

      (1913 Kavak/Samsun–1961 Ankara)


     1913 yılında Samsun’un Kavak ilçesine bağlı Karlı Köyünde doğan Yaşar Doğu, I. Dünya Savaşı sırasında babasının şehit düşmesi üzerine üç yaşlarındayken annesinin köyü olan Emirliye yerleşti. Bu köyde çok küçük yaşta güreşe başladı. Daha 15 yaşında iken yörenin en ünlü pehlivanları arasında yerini aldı. Askere gidinceye kadar karakucak güreşi yaptı.


     1936 yılında Ankara'da askerlik görevini yapmakta iken, Güreş İhtisas Kulübü'ne girerek minder güreşine başladı. 1938 yılında askerlik görevi bitince Ankara'ya yerleşti ve Ankara Güreş Kulübü adına güreşmeye başladı. Milli Güreş Takımının başında olan Finlandiyalı antrenör Onni Pelinen ondaki güreş stilini ve gücünü görerek 1939 yılında Milli Takıma aldı. Aynı yıl Oslo'da yapılan Avrupa Şampiyonası'nda 66 kiloda güreşti ve yaptığı dört güreşin birinde (sayı ile) yenildi ve ikinci oldu. Serbest stildeki tek yenilgisini sayı ile Estonyalı güreşci Toots'a karşı almış oldu.

 

    1940 yılında İstanbul Çemberlitaş'da yapılan Balkan Şampiyonası'nda üç tuşla 3 galibiyet aldı ve 66 kilonun şampiyonu oldu. Araya II. Dünya Savaşı girmesiyle 1946'da Kahire ve İskenderiye'de yapılan iki milli karşılaşmada iki tuşla iki galibiyet daha kazandı. Yine o yıl Stockholm'de yapılan Avrupa Şampiyonası'nda 73 kilo ile 6 maça çıktı ve hepsini kazanarak ilk defa Avrupa Şampiyonu unvanını kazandı. Bir yıl sonra 1947’de Prag'da yapılan Avrupa Grekoromen Şampiyonası'nda yine bütün rakiplerini yendi ve 73 kiloda şampiyon oldu. 1948 Londra Olimpiyatları'na katıldı ve burada 5 rakibini de yenerek Olimpiyat şampiyonu oldu.


    1949 yılında Türk Milli Güreş Takımı ile bir Avrupa Turnesi'ne çıktı. İtalya, İsviçre, İsveç ve Finlandiya'yı kapsayan bu turnede 79 kiloda toplam 7 güreş yaptı ve hepsini kazandı. Aynı yıl 1949 Avrupa Güreş Şampiyonası İstanbul'da düzenlendi. Yaşar Doğu 79 kiloda güreşti ve ilk üç rakibini tuşla, finalde ise İsveçli ünlü güreşçi Gromberg'i sayı ile yenerek şampiyon oldu.
1950 yılında bu defa Asya'da bir turneye çıktı. Bağdat, Basra ve Lahor'da yaptığı tüm güreşlerde rakiplerini tuşla yendi ve ününü Doğu'da da yaygınlaştırdı.
   

     Yaşar Doğu, güreş hayatı boyunca bir kez Dünya Şampiyonası'na katılma şansını yakaladı. 1951 yılında 87 kiloda mindere çıkan Yaşar Doğu kısa boylu olduğu için bu kiloda güreşmesinin güç olmasına rağmen Finlandiyalı, İranlı, Alman ve İsveçli rakiplerini yenerek, ömrünün ilk ve son Dünya Şampiyonluğu'nu kazandı. 1951 yılında Helsinki'ye giden Güreş Milli Takımının hepsi şampiyonluk unvanıyla yurda döndü. Bu takım Yaşar Doğu, Nurettin Zafer, Haydar Zafer, Nasuh Akar, Celal Atik, Ali Yücel, İbrahim Zengin ve Adil Candemir'den oluşmaktaydı.


    Londra Olimpiyatları'ndan sonra kendisine ev armağan edildiği için Olimpiyat Komitesince profesyonel ilan edilince, 1952 Helsinki Olimpiyatları'na katılamadı. 30Ağustos 1955’te İstanbul Spor ve Sergi Sarayında yaptığı Jübile ile güreşe veda etti. Güreşi bıraktıktan sonra Milli Takım'da antrenör oldu. 15 Aralık 1955 günü Milli Takım'la beraber İsveç'te bulunduğu sırada ağır bir kalp krizi geçirdi. Doktorların kesin dinlenme önerisine rağmen yurda döndükten sonra genç güreşçiler yetiştirmeye devam etti. 8 Ocak 1961'de Ankara'da geçirdiği ikinci kalp krizi ile vefat etti. Kabri Ankara Cebeci Askeri Şehitliğindedir.


    Türk güreşinin efsane isimlerinden biri olan Yaşar Doğu, ay yıldızlı mayo ile yaptığı 47 güreşin yalnızca birinde sayı ile yenilmiş, galip geldiği 46 karşılaşmanın 33' ünü tuşla kazanmıştır. Kazandığı 46 karşılaşmanın normal süre toplamı 690 dakika olduğu halde, kısa sürede yaptığı tuşlar nedeniyle bu güreşler toplam 372 dakika 26 saniye sürmüştür.

 

    Şampiyonluk Listesi:

—1939’da Oslo’daki Avrupa Şampiyonasında 66 kilo Grekoromen ikinci.

—1940’da İstanbul’da yapılan Balkan Şampiyonasında, 66 kilo Serbest Birinci.

—1946’da Stockholm’de yapılan Avrupa Şampiyonasında 73 kilo Serbest Birinci.

—1947’de Prag’da yapılan Avrupa Şampiyonasında 73 kilo Grekoromen Birinci.

—1948’de Londra Olimpiyat Oyunlarında 73 kiloda Serbest Birinci.

—1949’da İstanbulda yapılan Avrupa Şampiyonasında 79 kiloda Serbest Birinci.

—1951’de Helsinki Dünya Güreş Şampiyonasında 87 kilo Serbest Birinci

                                                          

Etiketler : Yaşar Doğu
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.