Ülkücüler filmi gösterime girdi

SİYASET Haber Girişi : 07 Nisan 2012 23:04
Ülkücüler 12 Eylül darbesi ile "ülkücüler" adlı Sinema filmi ile hesaplaşıyor... Vizyona girdiği ilk gün çok yoğun ilgi gören film uzunca bir süre tartışılacak gibi...

Ülkücüler 12 Eylül darbesi ile "ülkücüler" adlı Sinema filmi ile hesaplaşıyor... Vizyona girdiği ilk gün çok yoğun ilgi gören film uzunca bir süre tartışılacak gibi...

12 Eylül döneminde Ülkücüler'in yaşadıklarını beyaz perdeye yansıtan 'Ülkücüler' adlı film gösterime girdi. 

EVREN'İN YARGILANDIĞI GÜN VİZYONA GİRDİ

12 Eylül darbesinde ülkücü camianın yaşadıklarını anlatan 'Ülkücüler' Filmi, 12 Eylül'ün mimarları Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın ilk kez hakim karşısına çıktığı gün galası yapıldı.

O ZAMANI İLK AĞIZDAN ANLATAN SAHNELER

Anlatımlarda gerçek olaylara sadık kaldıklarını söyleyen Kalyoncu, "Filmde, Erdal Eren'le aynı hücreyi paylaşan ülkücü Mahmut Eren'in acıyı paylaştıklarını, yaşı büyültülerek idam edilen Cevdet Karakaş'ın dramına ve mektubu ile bugün bile başbakanı ağlatabilen Mustafa Pehlivanoğlu'nun davasının ilelebet süreceğine and içtiği idam sahnesine yer verdik. Bu sahnelerin hepsi çok etkileyici ve o zamanı ilk ağızdan anlatan sahneler" dedi.

12 EYLÜL İLE GÖRSEL HESAPLAŞMA

Bilal Kalyoncu da filmin sadece sinema seyircileri tarafından değil aynı zamanda Evren ve Şahinkaya'yı yargılayan mahkeme heyeti tarafından da dikkate alınması gerektiğini belirterek, "Filmimiz, darbecilerin yaptıkları insanlık dışı muameleler adına çok ciddi derecede delil niteliği taşımaktadır. Şunu hatırlatmakta fayda var; filmimizle birlikte Ülkücüler geçmişlerindeki en büyük travma olan 12 Eylül darbesi ile ilk kez görsel olarak hesaplaşacaklar" dedi.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.