ŞİMDİ 'GENÇLERE TAVSİYELER' İ OKUMA VAKTİ

KİTAP Haber Girişi : 14 Mart 2021 14:23
Bu kitapta yer alan tavsiyelere mutlaka bir gün ihtiyaç duyacağınızdan eminim. Onları şimdiden satır satır kulağınıza fısıldıyorum. Hafızanızda yer alıp, heybenizde bulunsun istiyorum.

Ahmet Sevenin hazırladığı Gençlere Tavsiyeler kitabında önemli cümlelere rastlamak mümkün. Okuyanlarını mutlaka etki altında bırakacak bir kitap. Okuduktan sonra alıp armağan olarak dağıtmak isteyeceksiniz. Zira sizin söylemek istedikleriniz bu kitapta yer alıyor. 


Bu kitapta yer alan  tavsiyelere mutlaka bir gün ihtiyaç duyacağınızdan eminim. Onları şimdiden satır satır kulağınıza fısıldıyorum. Hafızanızda yer alıp, heybenizde bulunsun istiyorum.

 

Tarih boyu söylene gelen öğütler edebiyat dünyamızda da geniş yer bulmuş, her biri yolumuzu aydınlatan birer işaret taşı olarak önümüze çıkmıştır. Umarım bu kitapta yer alan tavsiyeler de öyle olur.

 

Büyüklerin öğüdünden faydalanmayı bilenler, küçüklerin gölgesine takılmazlar. Bu öğütlerin hayat okyanusunda bir pusula veya bir yol haritası olarak görev yapacağı ümidiyle huzur buluyorum.   


Sevgili Gençler!

Mutlaka bir hedefiniz olsun

Hangi işte muvaffak olabileceğinizi tespit edin.   Yaradılışınıza uyan mesleği araştırın.

Belirlediğiniz hedefe ulaşmak için elinizden gelen mücadeleyi verin.

Daima ileriye bakın. Başarılı insanların hayatlarını okuyup, onlardan gerekli dersler çıkarın.

Denize açıldıktan sonra gözleri hala limanda kalanlar, yol alabilirler fakat ilerleyemezler.

Kendinize inanın, güven duyun. Hedef sahibi olun. Gayesiz insan ne yana eseceği belli olmayan rüzgâra benzer. Ne kendine ne de başkasına bir faydası olmaz. 

Kendi hikâyenizi kendiniz yazın. "Aslanlar kendi hikâyelerini yazıncaya kadar avcı hikâyelerine inanmak zorundadır" demişler.

Önümde daha çok vaktim diyerek vaktinizi israf etmeyin. Büyükler; ‘Bugünün işini yarına bırakmayın” derler. İnsan için boş vakit yoktur. Sadece ihmal edilen vakit vardır. Gayesiz ve gayretsiz hayat pişmanlık bataklığına akan su gibidir.

Unutmayın!

 “Hayatta kazanan insanlar daima ‘yapabilirim ve yapabileceğim’ diye düşünürler. Diğer yandan, kaybedenler ise ‘yapabilirdim ve yapmalıydım’ diyerek geçirirler zamanlarını” (Dennis Waitley)

“Hayatta bir gayesi olmayan insanlar, bir nehir üzerinde akıp giden saman çöplerine benzerler; onlar gitmezler, ancak suyun akışına kapılırlar” (Seneca)

“Başarı, onu ele geçirme kararlılığı ve dayanıklılığı gösteren herkesi sabırla bekler” (Booker T. Washington)

”Hedefi olmayan gemiye, hiçbir rüzgâr yardım etmez.” (Montaigne)

”Herkesin bir hedefi olmalı. Hayatının sonunda nerede olacağını bilmek istiyorsan, nereye gittiğini bilmek zorundasın.” (Paul Arden)

“Hayatta en zor şey, gayesiz insanlarla birlikte yaşamak mecburiyetinde kalmaktır” (Cenap Şahabeddin)

”Maksadın yüceliği, yolun sıkıntısından belli olur” (Mevlana)

 

İsteme Adresi:

Samsun Yazarlar Derneği Fatih Mah. Doğan Reis Sk.

No: 23  İlkadım/Samsun

Tel 0 532 727 95 04

 

[email protected]

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.