ORHAN HAKALMAZ KİMDİR?

SAMSUN'DA KİM KİMDİR? Haber Girişi : 14 Nisan 2012 18:08
(Saz ve Ses Sanatçısı, Koro Şefi, THM Öğretmeni, Yazar):10.11.1964 târihinde Samsun’da doğdu. Ailesi aslen Bayburtludur.
ORHAN HAKALMAZ

             (Saz ve Ses Sanatçısı, Koro Şefi, THM Öğretmeni, Yazar):

                10.11.1964 târihinde Samsun’da doğdu. Ailesi aslen Bayburtludur.

            6 yaşında iken bağlama çalmayı öğrendi. 8 yaşında “Karadeniz Altınses Yarışması”nda birinci oldu. 12 yaşında iken İstanbul Radyosu Amatör Ses Sanatçısı sınavını kazanarak radyo için kayıt yapma hakkını elde etti. Aynı yaşlarda birçok kez TRT İstanbul Radyosu’nda “Çocuk Saati” adlı programa katılarak bağlama çalıp türküler söyledi.

            1977 yılında İTÜ Türk Musıkîsi Devlet Konservatuarı’na girdi. Konservatuarda Türk Halk Müziği’nin en önemli isimlerinden biri olan Nida Tüfekçi’nin öğrencisi oldu. İki yıl TRT İstanbul Radyosu’nda “Akitli Saz Sanatçısı” olarak görev yaptı.

            1988’de 11 yıllık eğitimini bitirip aynı yıl İTÜ Türk Musıkîsi Devlet Konservatuarı’nda “Repetitör ve Öğretmen” olarak göreve başladı.

            1991’de İTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde “yüksek lisans”ını tamamlayıp “Ege Bölgesi Ağır Zeybekleri İncelemesi” adlı tezini sundu. 1994’de İTÜ Türk Musıkîsi Devlet Konservatuarı Korosu’nda “Şef Yardımcılığı”, daha sonra ise “Şef”lik yaptı. 

            TRT Radyosu ve Devlet Konservatuarı’nın THM konserlerinde solist, korist ve bağlama sanatçısı olarak yer aldı. 1998 yılında Cumhuriyetimizin 75. yılı dolayısıyla Millî Eğitim Vakfı’nın “THM’ye EMEĞİ GEÇENLER” adına düzenlediği törende ödül aldı.

            1999’da Motif Halk Oyunları Derneği ve Motif Dergisi tarafından düzenlenen 5. Motif Halk Bilim Ödülleri töreninde “Türk Halk Müziği Teşvik Ödülü”nü aldı. Profesyonel anlamda 12 yaşından itibaren müziğin içinde bulunan Orhan Hakalmaz, yurt içinde ve yurt dışında yüzlerce solo konserler verdi. Kanal 7’de iki yıl süren kendisinin hazırlayıp sunduğu “Türkü Gecesi” adlı programı, yurt içinde ve yurt dışındaki türkü sevenlerden büyük ilgi gördü. Daha sonra sırasıyla ATV, TRT, SAMANYOLU TV’de, AKRA FM ve RADYO 7’DE programlar yaptı.

            2002 yılında Karaman Valiliği tarafından her yıl düzenlenen “Türk Dil Bayramı”nda, “Türkçenin En İyi Kullanıldığı Programı” ödülünü kazandı. 2003 yılında Magazin Gazetecileri Derneği tarafından “Türk Halk Müziği Yılın Erkek Sanatçısı” ödülüne lâyık görüldü.

            “Ege Bölgesi Ağır Zeybekleri” isimli lisans tezi, Nisan 2003’de Maviağaç Yayıncılık tarafından aynı isimle kitaplaştırıldı.

            Hakalmaz evli ve 2 çocuk babasıdır. (*)

 

---------------------------------------------

 (*): Türküler Bizi Söyler/2-Ali Rıza Malkoç; s. 301 ile Samsunlu Şâirler ve Yazarlar Ansiklopedisi (175 isim/1200 eser)-Ali Kayıkçı; Samsun-2005, s. 333’den.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.