OMÜ'DE GERÇEKLEŞEN 'YAŞAR DOĞU'PANELİNİN ARDINDAN

YAŞAR DOĞU Haber Girişi : 17 Aralık 2017 11:03
Ondokuzmayıs Üniversitesi Yaşar Doğu Spor Bilimleri Fakültesi ev sahipliğinde Atakum Belediyesinin katkılarıyla düzenlenen 'Yaşar Doğu' konulu panel tek kelime ile muhteşemdi.


Ahmet SEVEN - Samsun Yazarlar Derneği Başkanı

Ondokuzmayıs Üniversitesi Yaşar Doğu Spor Bilimleri Fakültesi ev sahipliğinde Atakum Belediyesinin katkılarıyla düzenlenen 'Yaşar Doğu' konulu panel tek kelime ile muhteşemdi.

Tarihi anların yaşandığı panele konuşmacı olarak Yaşar Doğunun talebesi Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu Tevfik Kış, Yaşar Doğunun oğlu Prof. Dr. Gazanfer Doğu, Kırkpınar Başpehlivanlarından Fatih Atlı ve ben Ahmet Seven katıldık.

Tevfik Kış’ın hatıralarını can kulağıyla dinlemek bir anlamda tarihe tanıklık etmekti.

Öyle de oldu.

O Tevfik Kış ki 7 altın madalyayı söke söke aldığımız 1960 Roma Olimpiyatları kahramanları arasındaydı.

Yaşar Doğu’nun has talebesiydi.

Aynı gün Yaşar Doğu’nun Emirli Köyünde yapılan Anı evine Tevfik Kış ve Prof. Dr. Gazanfer Doğu ile birlikte gittik.

Hocasının anılarıyla karşılaşan Tevfik Kış burada da gözyaşlarını tutamadı.

Ne iyi yapmışlar da bu evi düzenlemişler Allah Razı olsun dedi dualar etti.

OMÜ’ de ki panelde OMÜ Rektör Yardımcısı, Yaşar Doğu Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı M. Yalçın Taşmektepligil, OMÜ Genel Sekreteri, Kavak Belediye Başkanı, Atakum Belediye Başkan Vekili STK temsilcileri ve çok sayıda üniversite öğrencisi huzurunda gerçekleşen panel az evvelde söylediğim gibi muhteşem oldu.

Doğrusu OMÜ’de tarihi bir gün yaşandı.

Böyle bir panelin tertiplenmesinde ev sahipliği görevi üstlenen Yaşar Doğu Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı M. Yalçın Taşmektepligil hocama ve katkılarını esirgemeyen Atakum Belediye Başkanımız İshak Taşçıya özel teşekkür ediyorum.

Her zaman söylüyorum yakın tarih Türk güreşinde Yaşar Doğu’nun hayatı, felsefesi bilinmeden Türk güreşinin dününü ve bugününü anlamak mümkün değildir.

Yaşar Doğu bu millete Allah’ın bir takdiri, bir bereketidir.

Eşsiz vatan sevgisine sahip olan yaşar Doğu  ‘Ben Türk bayrağının dalgalanmadığı başka bir ülke adına güreşmemeye ahdettim ve bu sözüme de ömrümce sadık kalacağım’ diyebilen ender isimlerden birisidir.

Her yönüyle örnek alınabilecek ahlak ve Milli şuura sahip bir insandır.

Böyle bir dehayı hatırlamak anmak gayesini öğrenmek ve yeni kuşaklarla buluşturmak milletçe milli görevimizdir.

Evet, bu görevin bir ucundan tutanlara saygı selam ve şükranlarımı sunuyorum.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.