Memur Sen den Cevap geldi

DERNEK-SENDİKA Haber Girişi : 10 Mayıs 2012 16:47
ESM Samsun Şube Başkanlığı’nın ‘’Memur-Sen DSİ’de Neye Güveniyor’’ başlıklı haberi üzerine Enerji Bir-Sen sendikamızca açıklama gereği duyulmuştur.

ESM SAMSUN ŞUBESİNDEN BÜYÜK KCK İTİRAFI:

MEMUR SENDİKACILIĞI KONUSU MU - KCK KONUSU MU ?

ESM Samsun Şube Başkanlığı’nın ‘’Memur-Sen DSİ’de Neye Güveniyor’’ başlıklı haberi üzerine Enerji Bir-Sen sendikamızca açıklama gereği duyulmuştur.

Yıllardan beri Samsun DSİ’deki yapılanma dolayısıyla idareyi elinde tutarak her türlü takdir haklarını kendi görüşleri istikametinde kullananlar ve aynı dönemler içerisinde Enerji Bir-Sen Sendikamızın DSİ’de memurlar arasındaki örgütlenmesine karşı çıkanların; bugün itibarıyla Sendikamızın ülke genelindeki memur haklarının savunulması yönündeki başarısının getirisi olarak üye sayısının artmasını içlerine sindiremeyecekleri anlaşılır bir durum olsa gerektir.

Sendikacılık çalışmaları anlamında ülkemizdeki memurlara ve hatta mevcut üyelerine hak temini noktasında hiçbir şey veremeyenlerin ve söyleyecek sözü de bulunmayanların üye sayıları azaldıkça başka suçlamalara geçmeleri her zaman yaptıkları işlerdendir. Bu sendika yetkililerinin üye kayıpları için başka sendikaları suçlayacaklarına kendi yaptıkları çalışmalara bakmalarının daha doğru bir yaklaşım olacağı kanaatindeyiz.

Kendi internet (http://www.esmsamsun.com) sitelerindeki toplantı sonuç bildirilerinden aynen aktarıyoruz;

’e) Örgütlenme konusunda sendikamıza verilen en büyük zarar KCK ve Kürt Sorunu konusunda KESK’in öne çıkardığı görüşler olmaktadır. Bu durum şubemizin örgütlenme alanındaki işyerlerinde çalışanlarca olumsuz olarak karşılanmaktadır. Sendikamızdan istifaların en önemli sebebi KESK’in öncelikli olarak doğudaki etnik konuları öne çıkarmasıdır.’’

Bu paragrafta gerçekten çok doğal bir itirafta bulunan ESM’nin enerjisini KCK ile ilgili propagandalara değil memurların haklarının savunulmasına harcaması beklenen durumdur. ESM olarak bunu başaramayıp sendikanızın  hem KCK ve Kürt sorununda öne çıkardığı görüşlerden  dolayı  üyelerinin istifa ettiğini söyleyeceksiniz hem de DSİ’de Enerji Bir-Sen sendikası vaatlerde bulunarak üye yapıyor diyeceksiniz.

Samsun DSİ de dahil olmak üzere Enerji Bir-Sen sendikamız bütün işyerlerimizde çalışan memur arkadaşlarımızdan teveccüh görmektedir. Bu sizin bahsettiğiniz gibi baskı ile vaatlerle olacak bir çoğunluk değildir. Şu anda memur sendikacılığında Türkiye genelinde 550.000 üyeye sahip olan Memur-sen ve kendi iş kolunda lider olan Enerji Bir-Sen’in üyelerinin haklarını savunulması ve yeni kazanımlar elde edilmesi noktasında yapacak çok işi ve söyleyecek çok sözü bulunmaktadır. Sizlerin ise ne yapacak işiniz ne söyleyecek sözünüz ne de geçmişten övünecek bir sendikal anlayışınız vardır.

Memurların sorunları toplu sözleşme masasında çözülür, yasa gereği masada memur için söz söyleme hak talep etme hakkınız da olmadığına göre, gerçeği yansıtmayan suçlamalarla ve KCK görüşlerinizle memur arkadaşlarımızın nezdinde irtifa kaybetmeye mahkum olursunuz.

 

                                                                                             

                                                                                     SELAHATTİN ÖZTÜRK

                                                                                  ENERJİ BİR-SEN İL BAŞKAN

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.