EKONOMİ Haber Girişi : 06 Şubat 2013 14:55

Lojistikte Tekkeköy Doğru Seçim

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası(TSO) Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, lojistik köy için öngörülen Tekkeköy ilçesinin doğru bir seçim olduğunu söyledi.
Samsun Ticaret ve Sanayi Odası(TSO) Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, lojistik köy için öngörülen Tekkeköy ilçesinin doğru bir seçim olduğunu söyledi.

Salih Zeki Murzioğlu, Samsun Lojistik Köyü Projesi ile ilgili açıklamada bulundu. Dünyada üretim ve pazarlama metotlarının hızlı bir değişim gösterdiğinden bazı sektörlerin önemini kaybederken, bazılarının da daha büyük önem arz eder hale geldiğini belirten Başkan Murzioğlu, ?Bu bağlamda lojistik sektörü önemi giderek artan sektörlerin başında geliyor. Çünkü tüm üretim ve hizmet sektörleri için lojistik artık göz ardı edilemeyecek bir kalem. Samsun bu açıdan çok büyük avantaja sahip ancak kat etmesi gereken mesafeler var? dedi.


Samsun?un sahip olduğu dört ulaşım arteri ve coğrafi konumuyla bölgesel ve ulusal ölçekte oldukça stratejik bir pozisyonda yer aldığını kaydeden Murzioğlu, ?Ancak takdir edersiniz ki lojistik sektörü beraberinde çok daha önemli ve büyük ölçekli alt yapı yatırımlarını da gerektiriyor. Biz oda olarak bu amaca rasyonel bir şekilde ulaşabilmek adına öncelikle bu konunun uluslararası platformda uzmanı kabul edilmiş kişilerin katılımıyla bir kongre düzenledik. Ardından oldukça önemli bir çalışmayı, Lojistik Master Planı hazırlattık. Netice yol haritamız bir sonraki adımın Lojistik Köy kurulması olarak belirlendi? diye konuştu.


Yer seçiminde ise olmazsa olmaz kriterlerinin demiryolu bağlantısının varlığı olduğuna değinen Salih Zeki Murzioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: ?Bu açıdan demiryolu bağlantısıyla, havaalanına ve limana olan yakınlığıyla ve sanayi bölgelerinin bu alanda tesis edilmiş olmaları nedeniyle Tekkeköy ilçesi çok akılcı bir seçimdir. Bu yerel inisiyatifli bir tercih değildir, çünkü bu mesele ulusal bir meseledir. Samsun lojistik sektörü bağlamında yatırım planlanan tek kenttir. Bu da sanıyorum meselenin önemini arz etmektedir. Birlik ve beraberlik anlayışıyla, kentin kalkınmasına yön veren aktörlerin iş dünyasının temsilcisi olarak, lojistik köyün oluşturulması için elimizi taşın altına koyduk. Samsun?un lojistik merkez olma ideali ile ilgili son gelişme de oldukça sevindiricidir. Orta Karadeniz Kalkınma Ajansımızın, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı?nca yürütülen Bölgesel Rekabet Edebilirlik Operasyonel Programı kapsamında sunduğu Samsun Lojistik Köyü Projesi en yüksek bütçeli tek majör proje olarak müzakere edilecektir. Kuşkusuz bu kısa vadeli bir proje değildir, ancak bu yatırım geri dönüşü sadece Samsun ya da bölge ölçeğinde değil, Türkiye ölçeğinde katma değer yaratacaktır.?

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.