Kütüphane Konuşmalarında 'Bizim Yunus' Konuşuldu

SAMSUN HABER Haber Girişi : 12 Kasım 2021 17:15
Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün önceki yıl başlattığı “Kütüphane Konuşmaları” Samsunun Merkez ve ilçelerinde devam ediyor.

Kütüphane Konuşmalarında 'Bizim Yunus' Konuşuldu 


Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün önceki yıl başlattığı “Kütüphane Konuşmaları” Samsunun Merkez ve ilçelerinde devam ediyor.


Sahasında uzman kişilerin konuşmacı olarak yer aldığı ve yoğun katılımın görüldüğü Kütüphane konuşmalarında birçok konu dinleyici ile buluşuyor.


2021 Yılının Yunus Emre yılı olarak kutlandığı etkinlikler kapsamında Yazar Ahmet Seven’de 19 Mayıs İlçe Halk Kütüphanesi ve Atakum Gençlik Merkezinde “Bizim Yunus” konusunda konferans verdi.  


Ahmet Seven: “Yunus Emre’nin “Gelin tanış olalım, İşi kolay kılalım, Sevelim sevilelim, Bu dünya kimseye kalmaz” sözünü hatırlatarak birlik ve beraberlik için önce tanış olmak gerekir. Çağımızda şikâyetçi olduğumuz sosyal yaralarımızın merhemi Yunus Emre’ isimli gönül hekimindedir. Onun bize sunduğu hayat felsefesi aynı zamanda çağımızın da kurtuluş bir reçetesidir.  Şimdi gönülden gönle köprü kurma vaktidir. Gönül vermeden gönül kurulamıyor. Bu da aşk işidir. Yine Yunusumuz “Aşk gelecek bütün noksanlıklar bitecek” diyor. Aşk olmayınca her iş noksan kalıyor. Hak aşkına ermiş bir gönülle hareket edilirse çözümlenemeyecek hiçbir işimiz yoktur.  Yunus Emre’yi Bizim Yunus yapan değerleri iyi anlayıp hayatımıza öyle yön verebilirsek yaşadığımız çağa anlam katabiliriz. Artık gönüllerde de sevgiden oluşan iklim değişikliği kaçınılmaz olmuştur. Bundan böyle birbirimizle onun dilini konuşmak zorundayız. Bizim Yunus dilinin yani üslubunun bizi biz yapacağından kuşkum yoktur. Zira öyle bir toplumda kavgaya yer olmaz ” diyerek konuştu.  

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.