Kitap okuyana çay kahve ücretsiz

TARİH Haber Girişi : 14 Temmuz 2012 23:29
'Türkiye Okuyor' kampanyası çerçevesinde Kahramanmaraş'ta 2 yıl önce açılan kıraathanede kitap okuyanlardan çay ve kahve parası alınmıyor.

 

'Türkiye Okuyor' kampanyası çerçevesinde Kahramanmaraş'ta 2 yıl önce açılan kıraathanede kitap okuyanlardan çay ve kahve parası alınmıyor.

Öğretmenevi yanında faaliyetini sürdüren kıraathanede haftanın belirli günlerinde bir araya gelenler, kültür, sanat ve edebiyat sohbetleri yapıyor. Öğrencilere yönelik düzenlenen okuma saatleriyle de gelenekten geleceğe kıraathane kavramı yaşatılmaya çalışılıyor. 'Sesli okuma günleri' etkinliğinde de sesli kitap okuyanlara kitap hediye ediliyor.

Kıraathane sorumlusu eğitimci Duran Boz, kıraathanenin 'şiir ve edebiyat şehri'nde önemli bir eksikliği giderdiğini söyledi.

2 yılda 30 bin kişi

Kıraathaneye olan ilginin her geçen gün arttığını aktaran Boz, 2 yılda çok mesafe alındığını, bu süre içerisinde 30 bin kişinin kıraathane kültüründen faydalandığını ifade etti.

Eğitimci-yazar Mustafa Köneçoğlu ise Kahramanmaraş'ta açılan kıraathanenin aslına uygun bir şekilde görevini yerine getirdiğin belirtti.

Osmanlı döneminde kıraathanelerin 'okunan yerler' olduğunu dile getiren eğitimci-yazar Mustafa Köneçoğlu, kentteki kıraathanenin de bu amaca hizmet ettiğini dile getirdi.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.