Kendinize engel olmayın

KÖŞE YAZILARI Haber Girişi : 05 Şubat 2023 17:05
Bezgin, bıkkın, tembel, ümit ve heyecanını yitirmiş kimseler ileri hedeflere yürüyebilmek için ihtiyaçları olan gücü bulamazlar.

Kendinize engel olmayın

 

AHMET SEVEN

 

Hiçbir zaman kendinize engel olmayın. Başkalarının da size engel olmasına izin vermeyin. Siz müsaade etmediğiniz sürece, kimse size engel olmaya kalkışmayacaktır. Eğer böyle bir durumla karşı karşıya kalırsanız onlara bu cesareti verenin de yine siz olduğunu unutmayın.

 

Bezgin, bıkkın, tembel, ümit ve heyecanını yitirmiş kimseler ileri hedeflere yürüyebilmek için ihtiyaçları olan gücü bulamazlar.

 

Önünüzü tıkayan dağların, yarınlara bırakarak biriken işlerden oluştuğunu unutmayın. Başarılı insanların hayat hikâyelerinde bunlara yer yoktur.

 

Balzac; “Bilginin efendisi olmak için, çalışmanın uşağı olmak gerekir” der.

 

Başarı merdivenine elleri cebinde çıkılmaz. Gösterdiğiniz gayret kadar güçlenir ve yol alırsınız.

 

Hayatta imkânsız diye şey yoktur. İmkânsız hale getirilen şeyler vardır. William Feather: “Bir şeyin imkânsız olduğunu iddia eden yüz kişiden doksan dokuzu o işi yapmaya isteksizdir” der.

 

Hayatınızda birçok şeyi kaybedebilirsiniz, ancak ümidinizi yitirmeyiniz. Ümitsizlik bedeninizin çalışma temposunu bozar. Sizi acze düşürür. Elinizi kolunuzu bağlayıp cesaretsizliğe mahkûm eder.  

 

Genç arkadaşım!

 

Kararsızlık kötü bir hastalıktır. Yapmaya karar verdiğiniz bir işi bilenlerle konuşup öyle karar verin. Önünüzde daima planlarınız olsun. Biri olmazsa diğerine geçin.

 

Yaptığınız işe önce kendiniz inanın. Aldığınız kararın doğruluğuna inanıyorsanız uygulamaya geçin. İnandığınız işi yapın.

 

Başarı kapıları inanmakla açılır. İnancını yitirenler karşısındakileri ikna edemezler. İnanmayan inandıramaz. Kendine güveni olmayan başkasına da güven veremez.

 

Daima cesur olun. Risk almaktan korkmayın. Kaplumbağalar bile kafasını çıkarıp risk almadan ilerleyemiyor.

 

Elinizden şekeriniz düştü diye üzülmeyin. Yalnızca Yaratana Tevekkül edin. Yaradan düşen şekeri karıncalara yem edecek, daha güzelini de size verecektir.

 

Bir düşünür “Gemiler limanda daha güvenlidir, fakat limanda kalmak için yapılmamıştır” diyor.  Gemiler varlıklarını limanda kalarak değil, denizlerde yol alarak gösterirler.

 

Genç arkadaşım!

 

Başarılı insanlar fırsatları vaktinde değerlendirmesini bilenler arasından çıkmıştır. Bir şeyi vaktinde yapmaya çalışın. Bir işi vaktinden evvel yapmaya çalışmamanız gerektiği gibi sonraya da bırakmayın.

 

Gençlikte yapmanız gerekenleri ileri yaşlara bırakırsanız bunları gerçekleştirecek vakti ve gücü bulamazsınız.

 

Malcolm X ; ”Eğer bir amaç uğruna ayakta değilseniz, her darbe sizi yere serebilir”  diyor.

 

Hızır herkesin kapısına gelir ancak farkında olanlar faydalanır. Hızır’a hazır olmayan ondan faydalanamaz.

 

Unutmayın!

 “Bu dünyada ayakta kalabilenler yataktan kalktığı andan itibaren istedikleri koşulları arayan ve bulamadıkları takdirde onları oluşturanlardır” (George Bernard Shaw)

 

“Dünya kendinden korkanları bütün ağırlığıyla ezen, kendine kafa tutanlara da baş eğen bir zalimdir” (J. D. Dermahis)  

 

 “Babam iki tür insan bulunduğunu söylerdi; işi yapanlar ve yapılan işten kendine pay çıkartanlar. O, benden birinci grupta yer almam için çalışmamı istedi. Zira bu grupta diğerinden daha az rekabet vardı” (Indra Gandi)

 

“Boynuna ip bağlandığında, seni sürüklemeye bir sürü gönüllü çıkar” (B.Afrika Sözü)

 

 “Alelâde otlar iki ayda yetişir, fakat kırmızı gül ancak bir yılda yetişir” (Mevlana)

 

“Hayatımda edindiğim en büyük bilgi şudur: Kendi kendine yardım etmeyi bilmeyene, kimse yardım etmez” (Pestalozzi)

Etiketler : AHMET SEVEN
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.