Kavakta 25 Mayıs Coşkusu

SAMSUN HABER Haber Girişi : 25 Mayıs 2012 16:21
Kavakta 25 Mayıs Coşkusu
Mustafa Kemal Atatürk’ün 25 Mayıs 2012 tarihinde Kavak’a gelişinin 93.yılı programı Kavak Cumhuriyet Meydanı’nda yapıldı.

25 MAYIS MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN KAVAK’A GELİŞİ PROGRAMLA KUTLANDI

 

Mustafa Kemal Atatürk’ün 25 Mayıs 2012 tarihinde Kavak’a gelişinin 93.yılı programı Kavak Cumhuriyet Meydanı’nda yapıldı. Programa; Kavak Kaymakamlığına vekalet eden Ladik Kaymakamı Kadir Perçi, Kavak Belediyesi Başkanı Şerif Ün, Garnizon Komutanı Cihat Nozoğlu, İl Genel Meclis Üyeleri Salim Özal, Remzi Töre, parti başkanları, STK Temsilcileri ve halk katıldı.

 

Ladik Kaymakamı Kadir PERÇİ, 25 Mayıs 1919 tarihinin Kavak için önemli olduğunu, Kavak halkının bunu içselleştirmesi gerektiğini; Kurtuluş Savaşı’nın tüm Anadolu’da olduğu gibi Kavak’ta da çok büyük sıkıntılarla ve büyük özverilerle sürdürüldüğünü belirtti. Kurtuluş Savaşı yıllarında Kavak ilçesi hakkında notlar sunan; Sovyet general Mihail Vasilyeviç Frunze’nin kasabada hiçbir yerde sobaya rastlamadığını anlatması bile durumu özetler diye konuşmasına devam eden PERÇİ; halkın o dönemde sadece Rum çeteleriyle değil, frengi ve sıtma hastalığıyla da mücadele ettiğini sözlerine ekledi.

 

Kavak Belediyesi Başkanı Şerif ÜN, 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a çıkan Mustafa Kemal Atatürk’ün, ikinci durak yeri olarak Kavak’ı seçtiğini ve halktan aldığı moral ve destekle  Havza’ya yol aldığını dile getirdi.  Hatta Mustafa Kemal Atatürk’ün 1924 yılında ikinci kez Kavak’a geldiğini de hatırlattı.

 

Program, Rıdvan Çelikel Anadolu Lisesi, Yaşar Doğu Çok Programlı Lisesi, Merkez İlköğretim Okulu, Atatürk YİBO öğrencilerinin şiir dinletileri, ront gösterileri, folklor oyunları, konuşmalar ve değişik etkinliklerle devam etti.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.