SİYASET Haber Girişi : 16 Ağustos 2015 13:47

HDP hazineden bakın ne kadar pay alacak?

HDP hazineden bakın ne kadar pay alacak?
Hazine yardımlarından AK Parti yüzde 42.9, CHP yüzde 26.2, MHP yüzde 17.1, HDP de yüzde 13.8 oranında pay alacak.
HDP'NİN KASASINA YİNE MİLYONLARCA LİRA AKACAK


HDP NİN HAZİNEDEN ALDIĞI PAY MİLLETİN CEBİNDEN ÇIKIYOR...

TERÖRİSTE SİLAH OLARAK, MİLLETE ATILAN MERMİ OLARAK GERİ DÖNÜYOR


HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZ 

Hazine yardımlarından AK Parti yüzde 42.9, CHP yüzde 26.2, MHP yüzde 17.1, HDP de yüzde 13.8 oranında pay alacak.

İşte siyasi partilerin Hazine'den alacakları

Seçimde oyların yüzde 13'ünü alarak barajı aşan HDP gelecek yıl ocak ayında Hazine'den yardım almaya başlayacak.

Siyasi Partiler Kanunu uyarınca, son milletvekili genel seçimlerine katılma hakkı tanınan ve genel barajı aşmış bulunan siyasi partilere her yıl Hazineden ödenmek üzere o yılki genel bütçe gelirleri "(B) Cetveli" toplamının 5 binde 2'si oranında mali yardım sağlanıyor.

Bu şekilde hesaplanan ödenek tutarı, devlet yardımı yapılacak siyasi partilere, genel seçim sonrasında Yüksek Seçim Kurulunca ilan edilen toplam geçerli oy sayıları ile orantılı şekilde bölüştürülüyor. 

Milletvekili genel seçimlerinde toplam geçerli oyların yüzde 7'sinden fazlasını alan siyasi partilere de devlet yardımı yapılıyor. 

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2015 seçimleri kapsamında siyasi partilere verilecek ödeneğin ne kadar olduğunu kamuoyuna duyurmuştu. Şimşek, "2015 yılı için siyasi partilere toplamda 531 milyon ödenek konmuştur" açıklamasını yapmıştı.

Sonraki seçime kadar Hazine'den;
Ak Parti yüzde 42.9
CHP yüzde 26.2
MHP yüzde 17.1
HDP yüzde 13.8 pay alacak.

Türkiye'de toplam seçmen sayısı 52 milyon 806 bin 322, Buna göre her oy başına verilecek yardım tutarı 10.05 lira olacak. 
 

Aynı yıl içinde 2. seçim ihtimali; partilere ikinci kez Hazine yardımı konusunu gündeme getirdi. Maliye yasada hüküm olmadığı için "ikinci kez yardım yapılmaması gerektiği" görüşünde. Bu durumda 2. yardım için Meclis'in yasa değişikliği yapması gerekecek.


ERKEN SEÇİMDE HAZİNE YARDIMI ALACAKLAR MI?

AK Parti ile CHP arasındaki koalisyon görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun "Erken seçim tek ihtimal" demesi, ekim veya kasım ayında yapılacak yeni bir seçim olasılığını ve bu seçimde siyasi partilere Hazine yardımı yapılıp yapılmayacağı sorusunu gündeme getirdi. Habertürk'te yer alan habere göre Türkiye'de siyasi partilere Hazine yardımının başladığı 1965 yılından bu yana ilk kez, aynı yıl içinde 2 genel seçim yapılması ihtimali ortaya çıktı.

Konuyu düzenleyen Siyasi Partiler Kanunu'nun ek 1. maddesi, partilere genel ve yerel seçimler ile iki seçimin birlikte yapılması durumunda verilecek yardım miktarını belirliyor. Ancak yasada aynı yıl içinde 2 defa genel seçim olursa ne yapılacağına ilişkin ise hüküm bulunmuyor.


Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.