Hacı Bektaş Veli'nin Aslan ve Ceylanlı Resminin Anlamı

TARİH Haber Girişi : 31 Ekim 2021 22:18
Hacı Bektaş Veli'nin Aslan ve Ceylanlı Resminin Anlamı

Hacı Bektaş Veli (1352-1429)

13.yüzyılda yaşamış ünlü mutasavvıftır.

Bektaşiliğin kurucusudur.

Türkistan’ın Nişabur şehrinde doğdu.

Bilinen en önemli yapıtı Makalat'tır. Sohbetler, sözler anlamına gelen bu yapıt Ahmet Yesevi'nin Fakr-name adlı yapıtının açıklaması gibidir.

Şiirlerinden çok mutasavvıf kişiliğiyle ünlüdür.

 

Eserleri:

Makalat: Kısa hikayeler ile Allah aşkı anlatılır. Ahmet Yesevi’nin Fakirname eserinin açıklaması gibidir.

                                         

 

Hacı Bektaş Veli'nin Aslan ve Ceylanlı Resminin Anlamı

 

"Hiç bir milleti ve insanı ayıplamayınız!" diyen Hacı Bektaş Veli; Anadolu’nun sosyal, siyasal, ekonomik, etnik ve dinsel yapısını dikkate alarak, sevgi ve hoşgörü kültürünün temellerini atmıştır. Uygarlıklar beşiği Anadolu’nun zengin kültür mozaiğini bozmadan; parçalamadan; farklılıklarıyla; sevgi ve hoşgörü temelinde biraraya getirerek ve tasavvufla yoğurarak, Anadolu Alevi ve Bektaşiliği'nin doğmasına öncülük etmiştir. Farklı dillerden, farklı kökenlerden ve kültürlerden gelen insanları bir bilen; ceylanla arslanı dost olarak kucaklayan bu anlayıştır. Bu anlayışın, Evrensel İnsan Hakları Beyannamesinde ifade edilen düşüncelerin temeli olduğu; günümüz insanının, hala bu anlayışa ulaşma çabası içinde olduğu yadsınamaz.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.