'Ekmekte israfa son' kampanyası

EKONOMİ Haber Girişi : 31 Mart 2012 21:45
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın ekmek israfı ile ilgili çalışmaları hız kazandı.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın ekmek israfı ile ilgili çalışmaları hız kazandı.

Bakan Mehdi Eker, ekmek israfının önlenmesine yönelik kampanya başlatacaklarını hatırlatarak, Türkiye'de günde 101 milyon adet 250 gramlık ekmek üretildiğini söyledi. Eker, bunun 5,9 milyon adedinin israf edildiğine dikkat çekti. Eker, "Bunun değerine baktığımızda toplam ihraç ettiğimiz un kadar bunun değeri var. Yani bir yılda tüm Türkiye'nin ihraç ettiği un kadar biz israf ediyoruz." dedi.

Dünyada ve Türkiye'de ekmek israfının önemli bir sorun olduğuna dikkat çeken Eker, "Bu konuya dikkatinizi çekmek istiyorum. Önümüzdeki günlerde büyük bir kampanya ile ekmek israfını önleme çalışması başlatacağız. Bir araştırma yaptırdık. Bu araştırmanın sonuçlarına göre Türkiye'de hakikaten çok büyük bir israf olduğunu tespit ettik." diye konuştu.

Bakanın verdiği bilgiye göre, günlük 1500, yıllık ise 550 bin ton ekmek çöpe gidiyor."Bunun değerine baktığımızda toplam ihraç ettiğimiz un kadar bunun değeri var. Bir yılda Türkiye'nin ihraç ettiği un kadar biz israf ediyoruz. Bu kârlı bir iş değil. Bizim inancımızda da dinimizde de tüm dinlerde de israf, men edilen, tavsiye edilmeyen, istenmeyen bir davranıştır. O nedenle bu süreçte Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu'nun da bu kampanyaya iştirak etmesini istiyoruz." diyen Eker, 2011 yılında Türkiye'nin dünyanın en çok un ihracatı yapan ülkesi olduğunu da kaydetti.

Antalya'da Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) tarafından düzenlenen Buğday, Un ve Ekmek Kongresi'ne katılan Bakan Mehdi Eker, Türkiye'de yaklaşık 18 milyon ton buğday tüketimi, 21 milyon ton da üretim gerçekleştiğini kaydetti.

Eker, "Yaklaşık 3 milyon ton civarında bir fazlamız var. Türkiye bunu dışarıya satıyor. Yetmiyor. Türkiye 2002'de buğday unu ihracatında 12'nci sırada yer alıyordu. Şimdiye kadar hep ikinci sırada yer alıyordu. 2011'de toplam 2,8 milyon ton ihracat ve 1,9 milyar dolar gelirle dünyanın en fazla un ihracatı yapan ülkesi olduk." diye konuştu.

Bakan Eker, Türkiye'nin birçok sektörde cari açık sorunu yaşadığını ancak tarım sektörünün dış ticaret açığı veren değil, fazlası olan bir sektör olduğunu vurgulayarak, "Tarım sektörü olarak 4 milyar dolar dış ticaret fazlamız var." dedi. Buğday üretimine de değinen Eker, 7,9 milyon hektar alanda toplam 21,8 bin ton buğday üretildiğini kaydetti.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.