Doğu Türkistanlı Müslümanlara Korkunç Suriye Tuzağı!

DÜNYA Haber Girişi : 01 Temmuz 2015 09:33
Doğu Türkistanlı Müslümanlara Korkunç Suriye Tuzağı!
Çin'in yıllardır yapamadığı 'Doğu Türkistanlılar teröristtir' suçlamasına kanıt oluşturmak için 5 bin Müslüman Uygur'u kaçak yollarla Suriye'deki savaşın içine attığı ortaya çıktı.
Çin'in yıllardır yapamadığı 'Doğu Türkistanlılar teröristtir' suçlamasına kanıt oluşturmak için 5 bin Müslüman Uygur'u kaçak yollarla Suriye'deki savaşın içine attığı ortaya çıktı.

Suriye'de Esad rejimi ile muhalifler arasındaki çatışma 4'üncü yılı geride bırakırken Türkiye üzerinden operasyonlardan bir diğeri de gün yüzüne çıktı. Türkiye'nin Suriye'ye yaptırımına veto uygulayan ABD'nin Türkiye sınırında PKK'ya bağlı PYD'ye devlet kurdurma çabasına şimdi de BM'nin ikinci vetocu daimi üyesi Çin'in  Doğu Türkistan planı eklendi.  Mart-Haziran arası 4 ayda Hatay ve Kilis'te Suriye'ye geçmek isteyen 400'e yakın Doğu Türkistanlı yakalandı. Doğu Türkistan Dayanışma Derneği Genel Başkanı İsmail Cengiz, pasaportu ve hiçbir izin kağıdı  olmayan Doğu Türkistanlıların Çin istihbaratı ile ortak çalışan Türkiye'deki insan kaçakçıları tarafından kandırıldığını söyleyip büyük oyunu deşifre etti. 

3 bin km yol gidiyorlar

Çin'de oruç tutmalarına bile izin verilmeyen, sebepsiz yere tutuklanarak büyük cezalara çarptırılan Doğu Türkistanlılar, Çin istihbaratı ve Türkiye'deki uluslararası insan kaçakçılarının başlıca hedefi oldu. Türk güvenlik birimleri son aylarda Suriye sınırından Doğu Türkistanlı 400 kişiyi geçişte yakalarken, büyük oyunu Doğu Türkistan Dayanışma Derneği Genel Başkanı İsmail Cengiz, "Türkistanlılar, Suriye'ye gidiyor. Uluslararası bir iş birliği var.  İnsanlar iki türlü kandırılıyor. Çin'de zulüm gören daha kentsel yaşamda olan Doğu Türkistanlılara  bundan sonraki hayatını Avrupa'da Batı ülkelerinde geçirmek ister misiniz diye temas kuruluyor. Köylerde yaşayan ve aşırı dindar olan, her türlü hayat şartından da uzak olan Doğu Türkistanlılar ise, 'Size Suriye'de yeni bir vatan vaat ediyoruz. 'Fatura yok, yiyecekleri biz vereceğiz' deniliyor. Bu insanlar 50'şerli gruplar halinde Çin'in içlerinden 3 bin kilometre mesafeyi hiçbir pasaportları ve belgeleri olmadan Çin güvenlik birimlerine takılmadan geçiyorlar" sözleriyle anlattı. Cengiz konuşmasının devamında "Sonra Kamboçya sınırını da ayın şekilde geçiyorlar. Burada Çin istihbaratı, Doğu Türkistanlıları ikna eden Uygurlar ve Türkiye'deki uluslararası insan kaçakçıları devrede. Çin, bu gidişe göz yumuyor.Kamboyça ya da Vietnam'a geçenlere orada Türkiye'de uluslararası insan kaçakçılarının temin ettiği pasaportlar veriliyor. Malezya'ya geçiyorlar. Oradan da İstanbul'a geliyorlar. İstanbul'da gelinen yer Zeytinburnu ve Sefaköy. Buradan da Hatay'a götürülüp, onun üzerinden Suriye'ye geçiriliyorlar" şeklinde konuştu.

Uygurlar Türkmenlere karşı

Son dört ayda 400 Doğu Türkistanlının Türkiye tarafından Suriye'ye geçmeden yakalandığını, 4 yılda ise bu yolla Suriye'ye götürülen 5 bin Doğu Türkistanlı olduğunu söyleyen İsmail Cengiz, "5 bin kişi geldi 4 yılda. Bunlar dindar insanlar. Muhaliflere katılanlar oldu. Halep'te ise 500-600 Doğu Türkistanlı grup Esad güçlerinin yanında. Karşılarında ise Bayırbucak Türkmenleri var. Mesafe 300-400 metre. Son aldığımız bilgi bu" dedi

Çin Türkiye'yi suçlayacak

Çin'in amacının Uygurları teröristlikle suçlamak olduğunu anlatan Cengiz, "Nasıl ki Avrupa kendi fanatiklerinden Türkiye'ye gelmelerini sağlayıp sonrasında ise 'Türkiye, Suriye'ye insan götürüyor' dediyse aynısını Çin yapacak. 'Doğu Türkistanlı teröristler Suriye'de terör yaptılar' diyecek" uyarısında bulundu.

RAMAZAN KATLİAMI

Bir haftada 35 Uygur öldürüldü

Çin'in Doğu Türkistan bölgesinde Uygur Müslümanlarına yönelik katliamı durmak bilmiyor. Geçtiğimiz hafta Kaşgar'dan gelen 25 Müslüman Uygur'un ölüm haberinin ardından haftasonu da Aksu iline bağlı Kuçar şehrinden bir katliam haberi geldi. Kuçar'ın Uça bölgesinde bir polis kontrol noktasında en az 10 Müslüman Uygur'un Çin işgal polislerince öldürüldüğü belirtildi. Müslüman öğrenci, öğretmen ve memurlara oruç tutmanın yasak olduğu, yasağa uymayanların para cezası verdiği ya da hapse atıldığı Uygur bölgesinde, Uygurlara zorla içki içirildiği, yemek yedirildiği ve yine oruçlarının bozulması için içki festivalleri tertip edildiği ifade edildi. Ramazan'ın başladığı ilk günlerde Pekin yönetiminin Uygur halkının yaşadığı bölgelere yönelik bir genelge göndererek dükkanlarını zorla açık tutmalarını istediği ve yemek yiyilen mekanlarda en az 5 çeşit içki bulundurma zorunluluğu getirdiği de gelen bilgiler arasında.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.