Deprem bölgesinin yeniden inşası için 100 milyar dolar lazım

EKONOMİ Haber Girişi : 05 Mart 2023 12:20

Deprem bölgesinin yeniden inşası için 100 milyar dolar lazım

 

"Asrın Felaketi" olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası büyük yıkımın yaşandığı kentlerin yeniden inşası için ne kadar paranın gerektiği ortaya çıktı.

 

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Türkiye Direktörü Arvid Tuerkner, 6 Şubat'ta gerçekleşen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından yeniden inşa maliyetinin 100 milyar doları bulabileceğini belirtti.

 

Bloomberg HT yayınında değerlendirmelerde bulunan Tuerkner, işsizlik oranları ve gelir eşitsizliği yüksek olduğu için deprem bölgesinin kendileri için de önemli olduğunun altını çizerek, "Bölgede tekrar altyapıyı kurmak için belediyelerle ortak çalışacağız. Çalışmak için önceliğimiz deprem bölgesi olacak. Orada işleri yeniden hayata geçirebilmek için yardımcı olacağız, mentor desteği vereceğiz. 2 milyar dolar portföy o bölgeye aktarılmış durumda" dedi.

 

"Bizim çok hızlı hareket etmemiz gerekiyor" diyen Tuerkner, bazı finans kurumları ile birkaç program yürüttüklerini aktardı. Bölgede finans sektörünün de çok büyük sıkıntıları olduğunu dile getiren EBRD Başkanı, "Orada borç verme sürecinin hâlâ devam etmesini istiyoruz. Biz şirketlerin ve hanehalklarının yeniden finansmanlarını sağlayabilmek istiyoruz, yeniden borçlanabilmelerini istiyoruz ve borçlarını ödeyebilir şekilde olmalarını istiyoruz. Bu zor zamanlarda işlerine ve üretimlerine devam etmelerini istiyoruz. Bu bizim ilk reaksiyonumuz olacak, şu anda geliştirmeye çalıştığımız bu" diye konuştu.

 

"DÜNYA BANKASI'NIN TAHMİNİNDEN DAHA MALİYETLİ OLACAKTIR"

 

Arvid Tuerkner, "Bölgedeki yıkımın maliyetini Dünya Bankası 34 milyar dolar olarak açıkladı. Fakat buraları yeniden inşa etmek çok daha maliyetli olacaktır. Yeniden inşanın 100 milyar dolara kadar yükselebileceği söyleniyor" değerlendirmesini yaptı.

 

Bunun büyüme üzerinde aşağı yönlü bir etkisi olacağını ancak depremin yılın başında olması, inşaatın hızlanacak olmasıyla büyümeye bir katkı yapacağını bu nedenle depremin büyümeye aşağı yönlü etkisi yüzde 1 civarında olabileceğini söyleyen Tuerkner, şu ifadeleri kullandı:

 

"TÜRKİYE'NİN STABİLİTEYE VE SAKİNLİĞE İHTİYACI VAR"

"Doğrudan yabancı yatırımlarda da Türkiye'de bir düşüş vardı. Makroekonomik süreçte oynaklık var ve uluslararası derecelendirme kuruluşlarının da Türkiye'nin notunu düşürdüğünü gördük. Bütün bunlar yabancı yatırımcı için teşvik edici değil, ama bir taraftan da Türkiye'de uzun yıllardır bulunan yabancı yatırımcılar Türkiye ile ilgili çok mutlular. Bence uzun vadeli trend Türkiye için pozitif. Türkiye'nin daha fazla yatırım çekmesi için stabiliteye ihtiyacı var ve makroekonomik ortamda da sakinliğe ihtiyacı var diye düşünüyorum"

Türkiye ekonomisine dair de konuşan Tuerkner, büyümenin çoğunlukla iç tüketimden geldiğini ve son 20 yılın en büyük iç tüketimi yaşandığını aktaran Tuerkner, finansal sektörde çok karışık regülasyonlar yapıldığını belirtti.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.