Cumhuriyetimizin 100. yılında Milli Mücadele Kahramanı Fatma Çavuşun kabrinde buluşuyoruz

SAMSUN HABER Haber Girişi : 25 Ekim 2023 00:05
Cumhuriyetimizin 100. yılında Milli Mücadele Kahramanı Fatma Çavuşun kabrinde buluşuyoruz

 

Samsun Yazarlar Derneği Cumhuriyetimizin 100. yılı münasebetiyle 28 Ekim Cumartesi günü saat 14.00 de Samsunun Milli Mücadele Kadın Kahramanı Fatma Çavuşun 19 Mayıs İlçesi Dağköy'de bulunan kabrinde buluşuyor. Bayrağını al gel.
Ahmet Seven
Samsun Yazarlar Derneği Başkanı

 

FATMA ÇAVUŞ KİMDİR?

1897 yılında Dağköyde doğdu. (Nüfus Kütüğündeki kayıtlarda 01.07.1900 olarak geçiyor) Babasının adı Ali annesini adı Selime’dir. Hüseyin, Behiye, Elif ve Ahizar olmak üzere 5 kardeştirler. 1963 yılında yine bu köyde vefat etti. Eşi Hasan Bircan (1887) seferberliğe gidip bir daha dönmemiş, vefat tarihi kayıtlarda 23. 03. 1916 olarak yer almıştır.

Milli Mücadele yıllarında Türk köylerini basan Rum çetelere karşı çetin mücadeleler vermiştir. Bu mücadele esnasında köyde eli silah tutan kadın ve çocuklara taktikler vererek vatan savunmasında yerini almıştır.

Rum çetelerinin baskınları esnasında köyde parola sisteminin kullanılmasını sağlamıştır.

Cesareti ve Türk kadınına yakışır kahramanlığı sayesinde bölgedeki çetelerin korkulu rüyası haline gelen Fatma Yalçın savunmada gösterdiği üstün başarılar sayesinde halkın daha fazla zayiat vermelerini de önlemiştir.

Parola bilmediği için farkında olmadan annesinin de bu baskınlar esnasında vurulduğu söylentileri yaygındır. Annesi Selime Yalçın’ın (54) vefatı nüfus kayıtlarında 06.11.1922 olarak geçmektedir.

Kahramanlıkları TBMM tarafından da duyulan Fatma Yalçın Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından Çavuşluk unvanı verilmek üzere Ankara’ya davet edilmiş ancak günün şartlarına göre gidememiştir.

Ölünceye kadar bir daha evlilik yapmamış olan Fatma Çavuşun çocuğu olmamıştır.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.