Cumhurbaşkanı Erdoğan Samsunda coşkulu kalabalığa konuştu

SAMSUN HABER Haber Girişi : 18 Mayıs 2015 18:49
Cumhurbaşkanı Erdoğan Samsunda coşkulu kalabalığa konuştu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Samsun'da Cumhuriyet Meydanı'ndaki toplu açılış töreninde halka hitap etti.
 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Samsun'da Cumhuriyet Meydanı'ndaki toplu açılış töreninde halka hitap etti. Konuşmasında ABD'de yaşamını sürdüren Fethullah Gülen'i eleştiren Erdoğan, "Niye gelmiyorsun Pensilvanya'dan? E gel, suçun yoksa gel. Beyefendiye vermişler 400-500 dönüm yer, saltanata bak ya. Hem de Amerika'da" dedi.

İşte Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Şimdi diyebilirler birileri yahu cumhurbaşkanı bunları niye konuşuyor? Ben 12 yıllık başbakanlık döneminde yaptıklarımı anlatmayayım mı? Bir hafta önce anlattığınızı bir hafta sonra herkes unutuyor.

Önümüzdeki seçimlerde sadece yeni bir meclis yeni bir hükümete belirlenmeyecek. Türkiye'nin gelecekteki istikameti de belirlenecek. Yeni Türkiye yolunda mı gideceğiz yoksa eski Türkiye'de mi kalacağız.

"10 AĞUSTOS 2014'TEN SONRA ARTIK HİÇBİR ŞEYİN ESKİSİ GİBİ YÜRÜYEBİLMESİ MÜMKÜN DEĞİL"

Bu seçimlerde atılacak temeller de Türkiye'yi 2023 hedeflerine ulaştıracak ardından bu vizyonu şekillendirmeye başlayacak. Cumhurbaşkanlığı seçimi yapılacak 367 diye ne hukuka ne ahlaka uyan bir engel çıkardılar. Biz de hemen milletimize müracaat ettik. Bu arada bir şey daha yaptık. Cumhurbaşkanın halk tarafından seçilmesine imkan sağladık. Bu işi doğrudan milletin iradesin teslim ettik. Bu önemli bir karardı. 10 Ağustos 2014'ten sonra artık hiçbir şeyin eskisi gibi yürüyebilmesi mümkün değil. Bundan sonra tartışmamız gereken yeni anayasanın ve başkanlık sisteminin içeriği olmalıdır. Bu konuda Türkiye'nin 2011 seçimlerinde oluşturduğu bir birikim zaten var.

"ÇAMUR BİLE AKMIYORDU MUSLUKLAR TISSSS"

Yahu çamur akarsa anlarım. İstanbul'a belediye başkanı olduğum zaman çamur bile akmıyordu. Musluklar 'tıssss' diyordu. Ama öyle bir adım attık ki o gün bugün İstanbul susuz değil. Bir yerden talimat almışçasına kurumlarımıza hücum ediyorlar.  Şimdi bunlara gereken dersi vermek lazım. Bir tane adayları var müftü, sözde müftü. Benim partimin dini zerdüştlük olsa ben yine orada aday olurum. Bu adam Diyarbakır müftüsüydü. Ne büyük yanlışlar yapılmış. Bundan sonra zaten yeri yurdu belli oldu.

"BUGÜN MERCEDES'E BİNMEK LÜKS OLMADAN ÇIKMIŞ"

Baktılar ki tutmuyor, bu defa Diyanet İşleri Başkanı'na tutturdular bir Mercedes araba hikayesi tutturmaya çalıştılar. 1 milyon dediler arabanın bedeli 330 bin lira. Bugün Mercedes'e binmek lüks olmadan çıkmış. O adamların hepsinin altında Mercedes var. Kendi yavrularını yurt dışında okutuyorlar, gelip bize çakıyorlar. Açık net oyna. Kalktı ana muhalefet diyor ki "imam hatipleri kapatmayacağız" E tabi Kayseri orası. Seçim beyannamesinde var 1+8+4. Bu formül imam hatiplerin orta kısımlarının kapatılması formülüdür.

Kızımın bir tanesi dünyanın en saygın üniversitelerde masterını bitirdi. Ben imam hatip neslinden meslek lisesi mezunlarından da bunu bekliyorum. Artık başörtünüze saldırı var mı? Özgürce yaşamak bu be? Kardeşçe yaşamak bu be?

'HER GÜN SESLENECEĞİM'

Güya bizi Mısır'da Mursi'nin aldığı ceza ile korkutuyorlar. Ben buradan açık ve net sesleneceğim. Her gün sesleneceğim. Biz bu medya gruplarını paralel örgütü gayet iyi biliriz. Gezi olayları sırasında da bizi Mursi'nin akıbetiyle yani darbeyle tehdit etmişlerdi. Şimdi de aynı tehdidi idam cezası talebi üzerinden tekrarlıyorlar. Biz demokrasi diyoruz, özgürlük diyoruz, istiklal diyoruz. Onların aklında 27 Mayıs var Sisi var Esed var.

Testinin içinde ne varsa dışına da o sızar diyor. Bunların aklında 27 Mayıs'taki bir cunta darbesiyle iş başına gelmek, milletin adamlarını darağacında sallandırmak var. Darbeyle yönetimi ele geçirmek, esma kızımızın şehadeti gibi şehitlerin sayısını artırmak var. Milletin temsilcilerini cezaevine doldurup idamla yargılamak var. Milletimiz de bizde bu tavırların hiçbirine yabancı değiliz.

Ülkenin seçilmiş başbakanı alçakça katledilirken, buna alkış tutanları çok iyi biliyoruz. 12 Eylül'de bir sağdan bir soldan diyerek gençler ölüme gönderilirken, titreyerek dar ağacına çıktılar başlığı atanları çok iyi biliyoruz. 28 Şubat'ta gerekirse silah kullanırız manşetiyle milleti tehdit edenlerin pervasızlıkları daha dün gibi aklımızda. Attıkları 411 el kaosa kalktı manşetini hatırlamamak mümkün mü? Kim atmıştı bu başlığı? Doğan Medya Grubu. Ey Doğan Medya Grubu, bununla bir yere varamazsın, varamayacaksın da. Bununla kendine yaparsın. Unuttuğunuz bir şey var. Türkiye eski Türkiye değil. Bugün artık milletiyle bütünleşmiş bir devlet var. Menderes'in akıbetini Mursi'nin durumunu örnek göstererek yaptığınız çağrılara cevap umduğunuz yerlerden değil, milletin sinesinden geliyor. Ne diyor milletimiz bunlara? Hadi oradan diyor, yeter söz de karar da milletin diyor.

"EY MHP SEN BU ÜLKEDE İKTİDAR DEĞİL MİYDİN YA?"

Önümüzdeki hafta 600 bin tablet bilgisayar dağıtacağız. Bak ben cek cak ile konuşmuyorum. Birisi diyor ki ben asgari ücreti 1400'e çıkaracağım, öbürü diyor ki 1500, öbürü diyor ki 5 bin. Böyle bir mantık olmaz. Sorun bunlara asgari ücreti bile bilmezler. Öbürü de memur kardeşlerimi anlatıyor, emekli memurlar. Diyor ki böyle böyle, sana şu kadar vereceğim. Ey MHP sen bu ülkede iktidar değil miydin ya?

"BUNLAR BANKALARI SIFIRLADILAR"

Yahu bunlar bankaları sıfırladılar. 30'a yakın banka iflas etti ve devlet 40 milyar dolar borçlandı bunlar yüzünden. Ve çok enteresandır. İşçiden memurdan hatırlayın zorunlu tasarruf adı altında para topladılar. 13,5 milyar dolar para topladılar. Ve bu parayı biz ödedik. Aynı şekilde tuttular size ev vereceğiz dediler, onun için de para topladılar. Onu da biz ödedik.

"YENİ TÜRKİYE HEDEFİNE SALDIRIYORLAR"

Ne dedi? Dökülün sokağa, şimdi oy istiyor. Şimdi yine topyekûn saldırıyla karşı karşıyayız. Onun için yeni Türkiye hedefine saldırıyorlar. İstiyorlar ki millet aradan çekilsin.

"SALTANATA BAK YA?"

Niye gelmiyorsun Pensilvanya'dan? E gel, suçun yoksa gel. Beyefendiye vermişler 400-500 dönüm yer, saltanata bak ya. Hem de Amerika'da. Durmadan da davalar açıyor. Ne kadar da parası var. Bu harcı nereden buluyor? Hale bak. Ve hala bunlara aldanan kardeşlerim var. Ben diyorum ki artık bu aldanmayı bırakın. Biz uluhiyette Allah'tan başka hiçbir güç tanımayız.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.