Ali Fuat Başgil Sempozyumu Düzenlendi

TARİH Haber Girişi : 16 Nisan 2012 15:57
Çarşamba ilçesinde "4. Ord. Prof. Dr. Ali Fuad Başgil ve Çarşamba Sempozyumu" düzenlendi.
Çarşamba ilçesinde "4. Ord. Prof. Dr. Ali Fuad Başgil ve Çarşamba Sempozyumu" düzenlendi.

Çarşamba Belediyesi ve Ali Fuad Başgil Hukuk Fakültesi işbirliği ile
Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ali Fuad Başgil Hukuk Fakültesi Kongre Salonu'nda düzenlenin sempozyumun ilk bölümünde "1. Genç Anayasa Hukukçuları Kongresi" başlığı altında sunumlar yapıldı. Açılış konuşmasını yapan OMÜ Ali Fuad Başgil Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Tiftik, Ali Fuad Başgil hakkında katılımcılara bilgiler verdi.

Ali Fuad Başgil'in büyük bir isim olduğunu belirten Çarşamba Belediye Başkanı
Hüseyin Dündar, "Yapılan bu sempozyumlarda 4 yıl içersinde çok büyük mesafeler aldık. Bunun en büyük sebebi Ali Fuad Başgil'in isminde yatıyor. Bazı insanlar vardır ki, ölümünden sonra da değer üretmeye, fayda sağlamaya devam ederler. Ali Fuad Başgil böyle büyük bir isimdir. Ali Fuad Başgil Sempozyumu ile başlayan süreçte Ali Fuat Başgil Hukuk Fakültemiz doğdu. Hukuk Fakültemizin kurulmasında ve bu noktaya gelmesinde en büyük katkı ve destek OMÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan'a aittir. Ali Fuad Başgil öncelikle bir bilim adamı, siyasetçi ve hukukçuydu. Ama onun bilim adamı kişiliğine uygun olarak onun memleketine Ali Fuad Başgil Hukuk Fakültesi'nden sonra Çarşamba İletişim Fakültesi'nin yapımına da imkan sağlayarak bize o yetkiyi veren yine Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin Akan'dır. İmkan verilirse 3. üniversiteyi de bu alan içersine OMÜ'nün bir kampüsü olarak bu gelişime katkı sağlamak istiyoruz. Belediye olarak bunu öncelikli görevimiz olarak algılıyoruz. Gençlik ve Spor Bakanı SuatKılıç'ın desteği ile ilçemize Kredi Yurtlar Kurumu yurdu yapmak için çalışmalarımız devam ediyor" dedi.

Konferansların giderek artmasını dileyerek konuşmasına başlayan OMÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, "Ali Fuad Başgil Hukuk Fakültesi henüz eğitimde 2. yılını doldurmadan düzenlediği ya da katkı sağladığı bilimsel toplantıların sayısı çok fazla. Gerçekten bu kadar kısa sürede ve yoğun bilimsel etkinlik göstermek gıpta edilecek bir husustur. Giderek artmasını diliyorum. Öğrencilerimiz bu sunumlarında ya da hukuk meselelerine bakışlarında okudukları kitapların veya hocaların çizgileri içersinde mi kalıyor yoksa farklı bakış açısı getiriyorlar mı bunları göreceğiz" diye konuştu.

Daha sonra çeşitli üniversitelerden gelen öğretim üyeleri ve öğrenciler sunum yaparak sempozyuma geçildi. Sempozyumda Çarşamba Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Emin Kurt, çeşitli üniversitelerden gelen öğretim üyeleri ve öğrenciler hazır bulundu.

Sempozyumun öğleden sonraki bölümünde ise "
Türkiye'nin Yeni Anaya Arayışı" konusu ele alındı. -
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.