• İHSANBAŞKAN
DÜNYA Haber Girişi : 06 Aralık 2017 22:39

ABD'nin Kudüs İsrailin Başkenti kararı yok hükmündedir

ABD'nin Kudüs İsrailin Başkenti kararı yok hükmündedir
Cumhurbaşkanığı Sözcüsü Kalın: Karar bizim için yok hükmündedir

Cumhurbaşkanığı Sözcüsü Kalın: Karar bizim için yok hükmündedir

Cumhurbaşkanığı Sözcüsü Kalın: Karar bizim için yok hükmündedir.

"ABD Yönetimi'nin Kudüs'le ilgili sorumsuz ve hukuksuz açıklamasını reddediyoruz ve kınıyoruz. Bütün dünya, uluslararası hukuk ve BM Kararlarını ihlal eden bu kararı reddetmeli ve Filistin halkının yanında yer almalıdır" dedi.

AB Bakanı Ömer Çelik'ten Trump'ın Kudüs kararına tepki:


Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasını ve İsrail'deki ABD Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararını tüm dünya kınamalıdır. Bu karar, siyasi ve ahlaki olarak utanç duyulması gereken bir karardır.Bu kararla beraber Trump, Ortadoğu'daki tüm barış çabalarına karşı ağır bir saldırıda bulunmuştur. Uluslararası hukuku tanımadığını da açıkça ilan etmiştir.


Bu kararla beraber Trump, Ortadoğu'daki tüm barış çabalarına karşı ağır bir saldırıda bulunmuştur. Uluslararası hukuku tanımadığını da açıkça ilan etmiştir.


Trump ve Netenyahu'nun kendi siyasi zorluklarını aşmak için dünyayı yepyeni çatışmalarla karşı karşıya bırakacak bu kararı almaları barış umutlarına karşı tam provakasyondur.


Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımak, tarih ve hukuk önünde asla meşru kabul edilmeyecek bir işe imza atmak demektir.


Dünyanın her yerinden ve her dinden vicdan ve akıl sahibi insanlar bu kararı meşru bulmayacaktır. Bu gayrı meşru karar Kudüs'ün gerçek statüsü karşısında her zaman yok hükmünde olacaktır.


Kudüs ve Filistin halkı asla yalnız bırakılmayacaktır.


Trump'ın bu kararı, hakkaniyet ve hukuk adına, herkes tarafından mahkum edilecektir.


Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.