SPOR Haber Girişi : 26 Temmuz 2015 21:33

654. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin başpehlivanı Orhan Okulu oldu

654. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin başpehlivanı Orhan Okulu oldu
654. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin başpehlivanı, rakibi Osman Aynur'u yenen Orhan Okulu oldu.
654. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin başpehlivanı, rakibi Osman Aynur'u yenen Orhan Okulu oldu.

Kırkpınar Er Meydanı'ndaki organizasyonun son günündeki başpehlivanlık mücadelesi,Orhan Okulu ile 2006 yılının başpehlivanı hemşehrisi Osman Aynur arasında yapıldı.

FOTOĞRAFLARI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

Başhakem Hüsnü Patron, yardımcı hakemler Metin Şener ve Bilal Şahin'in görev yaptığı final karşılaşmasında, sıcak hava, güreşçileri oldukça zorladı. Zaman zaman durağanlaşan müsabakada, iki taraf da, performanslarını puanlama bölümüne sakladı.

Deneme

Puanlama bölümünde de sonuç alınamayınca, ilk puanı kazanan pehlivanın galip sayılacağı, "altın puan" da denilen uzatmalı puanlama bölümüne geçildi. Orhan Okulu, 53. dakikada kazandığı puanla galip gelerek 654. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin başpehlivanı oldu ve "altın kemer"i taktı.

 Yeni başpehlivan Orhan Okulu!

Müsabakayı Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, Güreş Ağası Seyfettin Selim de izledi.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, burada yaptığı açıklamada, Kırkpınar'ın fiziki altyapısını güçlendireceklerini belirterek, er meydanının, fiziki anlamda Kırkpınar'a yakışır hale geleceğini ifade etti.

Kırkpınar

Akif Çağatay Kılıç, "İyi bir mesafe aldık. Ümit ediyorum ki önümüzdeki yıl, burayı farklı bir şekilde imar edip, farklı bir Kırkpınar yaşatacağız. Bu geleneğin yıllar yılı devam etmesi için elimizden gelen her türlü desteği vereceğiz" dedi.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ise Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin önemli bir değer olduğunu, herkesin bu spora daha iyi bir şekilde sahip çıkması gerektiğini vurguladı.
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.