SPOR Haber Girişi : 08 Temmuz 2012 21:23

651. kırkpınarda Başpehlivan Ali Gürbüz

651. kırkpınarda Başpehlivan Ali Gürbüz
651. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri başpehlivanlık finalinde Recep Kara'yı yenen Ali Gürbüz başpehlivan oldu.
651. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri başpehlivanlık finalinde Recep Kara'yı yenen Ali Gürbüz başpehlivan oldu.

EDİRNE

51. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin başpehlivanı, finalde rakibi Recep Kara'yı yenen Ali Gürbüz oldu. 
Yaklaşık 10 dakika peşrev çekerek protokolü ve güreşseverleri selamlayan geçen yılın başpehlivanı Gürbüz ile 2004, 2007, 2008 yıllarının başpehlivanı Kara, daha sonra başpehlivanlık final güreşlerine başladı.
Bir anlamda geçen yılın rövanşına çıkan pehlivanlar, güreşin ilk dakikalarında bir süre birbirini tarttı. Recep Kara'nın müsabakayı hareketlendirmesiyle, pehlivanlar birbirini yenmek amacıyla çeşitli güreş oyunlarını denedi. Bu süreçte Recep Kara'nın bir süre daha baskın güreştiği gözlendi.
Normal sürede birbirini yenemeyen iki pehlivan için 10 dakikalık puanlama süresine geçildi. Bu bölümde de üstünlük sağlanamayınca güreşe altın puan bölümüyle devam edildi.
Rakipler birbirini açığa düşürmek amacıyla bu bölümde bir süre atak yapmadan bekledi. Gürbüz'ün atağıyla hareketlenen güreş, tribünleri de coşturdu.
Atağını puana çeviren Ali Gürbüz, 651. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin başpehlivanı oldu.

''Çok çalıştım''


Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde başpehlivanlığı kazanan Ali Gürbüz, çok çalıştığını ve emeğinin karşılığını almaktan dolayı mutlu olduğunu söyledi.
Gürbüz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, altın kemere bir adım daha yaklaştığını söyledi.
Gelecek yıl da başpehlivan olup altın kemerin ebedi sahibi olmak istediğini ifade eden Gürbüz, ''Çok çalışmıştım. Emeğimin karşılığını aldım, mutluyum. Seneye inşallah altın kemeri alıp, Antalya'ya, Belek'e armağan ederiz'' diye konuştu. 
Ali Gürbüz'ün annesi Hatice Gürbüz de eşi Recep Gürbüz'ün, 1988 yılında Kırkpınar'da başpehlivan olduğunu anımsatarak, ''Babasının emanetini almak için yola çıkmıştık. İnşallah altın kemeri alacağız'' ifadesini kullandı.
Ali Gürbüz'ün antrenörü Durmuş Durmuş da Ali Gürbüz'ün, 8 yaşından beri geldiği Kırkpınar'da hep kürsüye çıkarak kendilerini gururlandırdığını kaydetti.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.