• İHSANBAŞKAN
SAMSUN'DA KİM KİMDİR? Haber Girişi : 14 Nisan 2012 17:57

VEDAT TÜRKALİ KİMDİR?

VEDAT TÜRKALİ KİMDİR?
Samsun'da doğdu. Asıl adı Abdülkadir Pirhasan'dır. Ortaöğrenimini Samsun Lisesi’nde, yükseköğrenimini askeri öğrenci olarak İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde tamamladı
Samsun'da doğdu. Asıl adı Abdülkadir Pirhasan'dır. Ortaöğrenimini Samsun Lisesi’nde, yükseköğrenimini askeri öğrenci olarak İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde tamamladı (1942). Maltepe ve Kuleli Askeri Liselerinde edebiyat öğretmenliği yaptı. 1951'de siyasal eylemlerde bulunmakla suçlandı ve tutuklandı. Askeri mahkeme tarafından dokuz yıl hapis cezasına çarptırıldı. Yedi yıl sonra koşullu olarak serbest bırakıldı.

Edebiyata şiirle başlayan Türkali, cezaevinden çıktıktan sonra senaryo yazarlığı ve film yönetmenliği yaptı. Dallar Yeşil Olmalı adlı oyunuyla 1970 TRT Sanat Ödülleri Yarışması'nda Başarı Ödülü, Bir Gün tek başına adlı romanıyla Milliyet Yayınları 1974 Roman Yarışması'nda Birincilik kazandı. Aynı yapıta 1977'de Orhan kemal Roman Armağanı da verildi.

Rıfat Ilgaz'la birlikte Gar Yayınları'nı kurdu. 1960'ta Dolandırıcılar Şahı ile ilk senaryo denemesini yaptı. Otobüs Yolcuları, Üç Tekerlekli Bisiklet, Karanlıkta Uyuyanlar gibi önemli filmlerin senaryolarını yazdı. 1965'te senaryosunu yazdığı Sokakta Kan Vardı ile yönetmenliği de denedi. Kurgusu, anlatım tekniği ve gerçekçi yaklaşımıyla çağdaş edebiyatta bir aşama olarak nitelendirilen Bir Gün Tek Başına'yı Mavi Karanlık izledi. Yeşilçam Dedikleri Türkiye ve Tek Kişilik Ölümle roman uğraşısını sürdürdü.

Eserleri
. Bir Gün Tek Başına
. Mavi Karanlık
. Güven 1-2
. Tek Kişilik Ölüm
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.