TİM-FED Başkanı kentsel dönüşüme dikkat çekti

GÜNDEM Haber Girişi : 17 Mart 2012 00:27
TİM-FED Başkanı kentsel dönüşüme dikkat çekti
TİM-FED Genel Başkan Tahir TELLİOĞLU;"Kentsel dönüşüm yasa tasarısı modern şehircilikte güvenli yapılaşma için son şansımızdır
TİM-FED Genel Başkan Tahir TELLİOĞLU;  “ KENTSEL DÖNÜŞÜM YASA TASARISI MODERN ŞEHİRCİLİKTE GÜVENLİ YAPILAŞMA İÇİN SON ŞANSIMIZDIR “

 

Cumhuriyet öncesi savaşlar ve fakirliğin yıprattığı şehir stoklarımıza yakın zamana kadar planlı veya plansız kattığımız şehir stokları da acı bir şekilde her depremde çürüklüğünü itiraf edercesine göstermektedir. Aslında ülkemizdeki sorun kaliteli şehirler planlayıp hayata geçirememe sorunudur.

Ülkemizdeki inşaat sektörü bütün detayları ile çok kaliteli yapılar yapabilecek birikimdedir. Bunu da dünyada bu sektörde ikinci sırada olarak göstermiştir. Sorun özellikle 1960’ lı yıllardan bu yana köyden kente plansız göç ile oluşmuş plansız ve kalitesiz şehir yapılanması sorunudur.

Van depremi ile gündeme gelen ülkemizdeki çürük yapıların dönüştürülmesi aslında son on yıldır değişik sebeplerden dolayı inişli çıkışlı tartışılan bir konuydu. Son günlerde deprem odaklı kentsel dönüşümün ana gayesi çürük binalardan kurtarmak olmanın yanında çarpık, plansız, ulaşım sorunlu, suç gettosu oluşturan kötü şehirden modern şehirciliğin esas alındığı başta yüksek yapı kalitesinin yanında bütün sosyal yaşam unsurlarına hitap edebilen gelecek 500 yıllara eser olarak kalabilecek planlı kaliteli ve estetik şehirler üretmektir.

Bu anlayışla ülkemizdeki 20 milyona yakın yapının en az üçte birinin deprem ve sosyal yaşanılmaz sebeplerinden dolayı yıkılarak son derece modern tekniklerle önemli derecede karşılıklı uzlaşıyı esas alan bir anlayışla yapılmalıdır. Aynı zamanda söz konusu kentsel dönüşümün ekonomik değeri 7 milyon konut x 70 bin tl . ortalama olduğunu varsayarsak arsa , vergi, katma değeri hariç yaklaşık 490 milyar gibi devasa bir ekonomik yatırım demektir.

7 milyon konut imalatı %100 kapasite arttırarak yapılırsa yılda yaklaşık 500 bin konut daha fazla üreterek yıllık 35 milyar tl. civarında yeni yatırım ve 400 bin civarında da yeni istihdam anlamına gelecek yine 250 civarında da inşaat alt kollarını da da hareket geçirecek aynı zamanda önemli bir ekonomik dönüşüm de yaşatacaktır.

Kentsel dönüşüm sadece hükümetin ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yapacağı bir iş değildir. Ülkemizdeki 74 milyon insanımızın ortak olarak sahiplenmesi gereken bir dönüşümdür. Bütün bu devasa sürecin başarı ile tamamlanabilmesi için konu ile ilgili olan tamamlayıcı tarafların var olan eksikliklerini gözden geçirip objektif bir anlayış ile meseleyi sahiplenip haklarını asgari seviyede koruyarak dönüşüme katkı sağlayarak hükümete,  Çevre ve Şehircilik Bakanlığına, Belediyelere ve başta kendi komşularına yardımcı olmalıdır.

Böyle bir dönemde Çevre ve Şehircilik Bakanı sayın Erdoğan Bayraktar gibi donanımlı ve tecrübeli bürokratın bakan olması da dönüşümün daha pratik ve güvenli bir şekilde olacağı kanaati ile diğer tamamlayıcı yasalar olan Teknik Müşavirlik Yasası, İmar Yasası ve Afet Yasasının da hızla T.B.M.M.’ den geçirilerek ivedilikle uygulanmaya konulmalıdır. Saygıyla kamuoyuna duyurulur.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.