SAMSUN KORONOVİRÜSE KARŞI TEDBİRİNİ ALDI

SAMSUN HABER Haber Girişi : 13 Mart 2020 12:49
SAMSUN KORONOVİRÜSE KARŞI TEDBİRİNİ ALDI
Samsun Valisi Osman Kaymak’ın başkanlığında 12.03.2020 Perşembe günü saat 16.00’da Devlet Su İşleri 7. Bölge Müdürlüğünde bütün kamu kurum ve kuruluşları ile STK temsilcilerinin katılımıyla yeni koronovirüs (COVID-19) hastalığına karşı alınan ve alınacak

Samsun Valisi Osman Kaymak’ın başkanlığında 12.03.2020 Perşembe günü saat 16.00’da Devlet Su İşleri 7. Bölge Müdürlüğünde bütün kamu kurum ve kuruluşları ile STK temsilcilerinin katılımıyla yeni koronovirüs (COVID-19) hastalığına karşı alınan ve alınacak sağlık tedbirleri ile ilgili bir toplantı düzenlendi.


Toplantı öncesi İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, basına yaptığı açıklamasında, “Sayın Bakanımızın açıklamış olduğu Samsun’a tanı merkezi bizim Halk Sağlığı laboratuvarı içerisinde planlandı. Alt yapısı tamamlandı ve önümüzdeki günler içerisinde yetkililer bakmaya gelecekler. Koronavirüsün ilk çıktığı günden itibaren tüm çalışmalarımızı yaptık. Eğitim Araştırma Hastanemiz bu anlamda referans hastane olarak kabul edildi. Artık geldiğimiz şu gün itibariyle diğer tüm yoğun bakımı olan kamu hastanelerimiz de referans konumunda sayılır. Olası bir vakada hastanemizde izolasyon odalarımızı ve bölümlerimizi oluşturduk.


Samsun’da koronavirüs vakası olduğu yönünde sosyal medyada çıkan haberler ve fotoğraflar gerçek değil. Şu ana kadar hiçbir vatandaşta koronavirüsü teşhis edilmedi. Zaten Türkiye’de 1 vaka var. Tedbiri elden bırakmamak gerekiyor. Bu hastalıktan korkmaktan ziyade tedbir almak gerekiyor. Panik yapmadan, tedbirleri alarak bunun devamlılığını sağlayacağız. İlk defa bir virüsle karşılaşmıyoruz. Birçok virüs vakası atlattık. Türkiye olarak bu konularda tecrübeliyiz. İnşallah bundan sonraki süreçte de Samsun’da bir vaka olmaz. Olası bir duruma karşı da hazırlıklıyız. Sosyal medyada Samsun’da olduğuna yönelik çıkan fotoğraflar ve haberlerin hiçbirisi Samsun’a ait değil. Şu anda karantina altına aldığımız vaka yok. Son 1 ay içerisinde birkaç vakamız oldu. Bunların testi de negatif çıktı. Eğer olası bir durum olursa bakanlığımız da bunu açıklayacaktı.” diye konuştu.


Toplantı öncesi basın mensuplarına açıklamada bulunarak Samsun’da korona virüsü vakasının olmadığının altını çizen Valimiz Sayın Osman Kaymak, “Bütün dünyayı etkileyen koronavirüsüyle ilgili olarak biliyorsunuz pek çok tedbir alınıyor. Maalesef geçtiğimiz günlerde Türkiye’de bir vaka tespit edildi. Sağlık Bakanlığımız işi başından beri çok ciddi bir şekilde yürütüyor. Sağlık Bakanlığımızın ve Cumhurbaşkanlığımızın talimatları doğrultusunda ilimizdeki tedbirleri koordine etmeye çalışıyoruz. Milli Eğitim Bakanlığımızdan gelen bir genelge ile bütün okulların dezenfekte edilmesi yönünde belediyeler ve kaymakamlıklara talimatı gönderdik. Şu an okullarımızda bunun hazırlıkları başladı ve yapılacak. Süreç içerisinde toplu ortamlarda bulunmamak, temizliğe dikkat etmek, paniğe kapılmadan bakanlığımızın uyarıları doğrultusunda hareket etmek çok önemli. Bu gün yapacağımız toplantıda bütün kurumların katılımıyla birlikte koronavirüsle ilgili olarak ilimizdeki tedbirleri gözden geçireceğiz. Bu konuda İl Sağlık Müdürlüğümüz bizlere bir sunum hazırladı.” şeklinde konuştu.


İlimizde Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yetkili hastane tayin edildiğini ifade eden Valimiz Sayın Osman Kaymak, “İlimizde aslında biz bir ay önce tedbirleri başlattık ve bu konu hakkında basına kapalı bir toplantı gerçekleştirdik. Bu virüs Çin’de ilk görüldüğü günden itibaren biz tedbirlerimizi almaya başladık. Havalimanında ‘termal kamera’ uygulamasını yapıyoruz. Yurt dışından gelen insanların ateşini ölçüyoruz, ateşi olan varsa Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne alarak kontrol altına alıyoruz. Bu kişilerden alınan numuneler daha sonra bakanlığa gönderilerek teşhis ediliyor. Sosyal medyada çıkan dedikodulara inanmayın. Şu ana kadar ilimizde koranavirüsü teşhisi yok. Şüpheli şahıslar oldu ancak hepsinin testi negatif çıktı. Tedbirlerimiz sıkı bir şekilde devam ediyor. Bütün uzmanların söylediği tedbirlere dikkat ederek, kalabalık ortamda bulunmamalı ve hijyene dikkat etmeliyiz. Bununla ilgili olarak biz şimdi okullardaki tedbirleri gözden geçireceğiz.”dedi.


Milli Eğitim Bakanlığımızdan bir genelge daha geldiğini söyleyen Valimiz Sayın Osman Kaymak, “Bu genelgede bütün okullardaki sosyal faaliyetleri erteleyin diyor. Atakum Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemiz hijyen maddeleri üretiyor. Çok sayıda da sipariş alıyorlar. Öncelikle ilimizdeki ihtiyacın karşılanmasına yönelik arkadaşlarımıza talimatımız olacak. Biz camilerin temizliğini de gündeme aldık. Belediyelerin bu konuda desteklerine ihtiyacımız var. Cami dernekleri de ortak kullanım alanlarının temizlenmesi konusunda ellerinden geleni yapabilirler. Olabildiği kadar programları ve sosyal etkinliklerin ertelenmesini arkadaşlara tavsiye ediyoruz. Ülkemiz süreci düzgün bir şekilde götürüyor. Şu ana kadar ülkemizde çok ciddi bir vaka görülmedi. Sürecin çok iyi yönetilmesinden dolayı bakanlığımıza teşekkür ediyoruz. Olayı yakinen takip ediyorlar. Bizler de ilimizde bütün kurumlarımızla birlikte olayı yakinen takip ediyoruz.” diye konuştu.


Açıklamalarının ardından Vali Osman Kaymak, katılımcılarla birlikte toplantı salonu girişinde bulunan dezenfekte sıvı ile el temizliği yaptı. Ayrıca toplantı başlamadan önce tüm katılımcılara kolonya ikramı yapıldı.


Toplantıya geçilerek Samsun İl Sağlık Müdürü bir sunum yaptı. Sunumun ardından koronavirüsle ilgili olarak ilimizde kurumların alacağı tedbirler görüşüldü.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.