17 Nisan 2021 Cumartesi
Anasayfa > SAMSUN HABER > SAMSUN'DA COVİD 19'A KARŞI ÖNLEMLER ARTTI

SAMSUN'DA COVİD 19'A KARŞI ÖNLEMLER ARTTI

25.02.2021 21:36 12 14 16 18 yazdır
Son dakika haberi... Covid-19 vakalarının tekrar artış göstermeye başladığı Samsun'da yapılan denetim çalışmaları artırılırken ek terlirler de alınmaya başlandı.
SAMSUN'DA COVİD 19'A KARŞI ÖNLEMLER ARTTI

Son dakika haberi... Covid-19 vakalarının tekrar artış göstermeye başladığı Samsun'da yapılan denetim çalışmaları artırılırken ek tedbirler de alınmaya başlandı. 


Kentin işlek cadde ve sokaklarında polis ekipleri tarafından vatandaşların HES kodu sorgulaması yapılıyor 'Riskli' olarak belirlenen vatandaşlar hemen ilgili birimlere yönlendiriliyor.


Ekipler tarafından kalabalık caddelerde yapılan anonslarla vatandaşlar maske ve mesafe konusunda uyarılıyor. Koronavirüs sayılarının pik yaptığı geçen yıl Aralık ayında kurulan Vali Zülkif Dağlı'nın yakın korumaları ile fotoğrafçılardan oluşan 8 kişilik 'gizli ekip' bu hafta itibariyle yeniden göreve başladı. Ekip, yoğunluk yaşanan yerlerin fotoğraflarını çekip anında Vali Dağlı'ya ve emniyet görevlilerine gönderiyor.


'AİLELERİN BİR ARAYA GELMESİ ETKİLİYOR'


Samsun Valisi Zülkif Dağlı da bugün Mecidiye Caddesi'nde yapılan denetimleri yerinde inceledi. Covid-19 mücadelesinde yapılan çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulunan Vali Dağlı, "Aslında daha önceki günlerde geçtiğimiz aylarda kolluk kuvvetlerimiz sağlık çalışanlarımız ve yerel yönetimlerimizin çalışmalarında iyi bir duruma gelmiştik koronavirüsle mücadelede. Rakamlarımızda hayli azalmıştı, ancak son rakamlar epey yükseldiğini gösteriyor. Burada mücadeleyi elden bırakmayacağız aynı şekilde devam edeceğiz."


"Bu neden böyle oluyor buna baktığımız zaman şunu görüyoruz Sağlık Bakanlığı'mızın değerlendirmesi de bu şekilde bildiğiniz gibi özellikle bir kaç ailenin yoğun olarak bir araya gelmeleri en fazla bulaşların bundan arttığı şeklinde bir değerlendirme var bakanlığımızın. Ayrıca cenazelerde aslında 30 kişiyle sınırlandırılmasına rağmen çok yoğun bir şekilde hala cenazelere katınılması. Buradan tüm Samsunlu hemşerilerimize özellikle belirtmek istiyorum. Bir kaç ailenin bir araya gelmek suretiyle özellikle kırsalda mahallelerde bir araya gelip iki üç gün vakit geçirme şeklindeki bu tarza bir son vermemiz gerekiyor kesinlikle. Cenazelerde katılımın sadece birinci derece yakınlarla sınırlamamız gerekiyor bu çok çok önemli" dedi.


'HES KODU SORGULANIYOR'

 

Vali Dağlı, ana arterlerde ve merkezi yerlerde yoğunluğun devam ettiğini gördüklerini ve bu bölgelerde denetimleri daha da artırdıklarını söyleyerek "Bundan sonra taviz vermeyeceğiz kesinlikle bunu bilelim. Bir cenazeler ikincisi geniş aile buluşmaları konusunda vatandaşlarımızdan hassasiyet bekliyorum onların yardımına ihtiyacımız var. Yoğun olan cadde ve sokaklarda HES kodu uygulaması yapıyoruz. Pazar yerlerinde HES kodu uygulamasını 3 ay önce başlatmıştık, AVM'lerde kamu kurumlarında saten başlaşmıştık. Yoğun olan sokaklarımızda HES kodu uygulamasını yapıyoruz. Emniyet görevlilerimiz HES kodu uygulaması yapacağız. Buralarda fazla kalabalıkların oluşmasını engelleyeceğiz " şeklinde konuştu.


YENİDEN GÖREVE BAŞLADILAR'

 

Vali Dağlı, daha önce görev yapan özel ekibin bu hafta itibariyle yeniden göreve başladığını söyleyerek "Onlar yeniden bu hafta göreve başladılar. Fotoğraflamaları yapıyorlar. Emniyet müdürlümüzün ekiplerine bildirmek suretiyle yoğun kalabalıkların oluşmasını bu şekilde önlüyoruz. Onun katkısını biliyoruz biz. Onlar şu anda aktif olarak çalışıyoruz. İlçelerde de var aynı şekilde. Kaymakamlarımız tam zamanlı olarak görev başında bugün, yarın ve hafta sonu itibariyle ve onlar denetim ekiplerinin başındalar" diye konuştu.


'150 BİN KİŞİ AŞILANDI'

 

Aşı çalışmalarının da hızlı bir şekilde sürdürüldüğünü dile getiren Vali Dağlı, "Aşılamada gayet iyi durumdayız. dün itibariyle 150 bin vatandaşımızın aşılaması yapıldı. Büyük oranda birinci aşılama yapıldı ikinci kademe aşılamalarda devam ediyor. Aşılamada gayet iyi durumdayız. Kesinlikle taviz yok mücadelemiz devam ediyor" diye konuştu.


'CUMARTESİ-PAZAR GÜNLERİ MUHAFİYETİNİ KÖTÜYE KULLANLAR OLUYOR'


Vali Dağlı, sokağa çıkma kısıtlamasında muafiyeti bulunan kişilerin izinlerini kötü kullanmamaları içinde denetimleri artırdıklarını dile getirerek "Bildiğiniz gibi mutlaka cumartesi pazar da olsa dışarı çıkması gereken personel veya çalışanlar olabiliyor. Ancak bu muafiyetlerinde kötüye kullanıldığını sizde bizde görüyorsunuz. Buna kesinlikle müsaade etmeyeceğiz. Denetimler daha da sıkılaşacak mutlaka doğru olan muafiyetlerin geçmesine müsaade edeceğiz. Aksi halde cumartesi pazar da muafiyeti kullanarak dışarı çıkmak isteyenlere izin vermeyeceğiz. "


Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri