Müslümanlar! ilk kıbleniz elden gidiyor uyanın!

DÜNYA Haber Girişi : 03 Kasım 2014 11:51
Dünya Müslüman Alimler Birliği'nin, Mescid-i Aksa'nın korunması için Müslümanlara 'genel seferberlik' çağrısında bulunduğu belirtildi.
Dünya Müslüman Alimler Birliği'nin, Mescid-i Aksa'nın korunması için Müslümanlara 'genel seferberlik' çağrısında bulunduğu belirtildi.
Müslümanlara ilk kıbleyi koruyun çağrısı
Birlik Başkanı Yusuf el-Karadavi ve Genel Sekreteri Ali Karadaği'nin imzasıyla yapılan yazılı açıklamada, Müslümanların, İsrail'in Kudüs ve Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallerine karşı sessiz kalmamaları gerektiği kaydedildi.
 
Açıklamada, "Mescid-i Aksa'nın korunup, zaman ve mekan olarak ikiye bölünmesini önlemek içintüm Müslümanları Açıklamada, Kudüs halkından Mescid-i Aksa'da baskınlara karşı nöbet tutmaları talep edilirken, Arap ve İslam ülkelerine Mescid-i Aksa'yı koruma konusunda üzerlerine düşen tarihi sorumluluğu yerine getirmeleri çağrısında bulundu.
 
Açıklamada, "Mescid-i Aksa'nın korunup, zaman ve mekan olarak ikiye bölünmesini önlemek içintüm Müslümanları seferber olmaya çağırıyoruz" ifadesi kullanıldı.
 
İsrail'in, Aksa'ya herhangi bir zarar verme veya buranın Müslümanlara kapatılması konusunda uyarıldığı da bildirildi.
 
Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa Müslümanların ilk kıblesi özelliğini taşıyor.
Yahudiler, içinde Kıble Mescidi ile Kubbetu's Sahra Camisi'nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun bulunduğu Mescid-i Aksa Külliyesi altında, Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğu inancıyla bu alanda kazı çalışmaları yapıyor.
 
Yahudi Yerleşimciler ve İsrailli yetkililer zaman zaman Aksa Külliyesi içine de girerek cami cemaatini ve eğitim gören öğrencileri taciz ediyor.
Etiketler : Mescid-i Aksa
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.