Dün savunuyorlardı bugün yerden yere vuruyorlar

SİYASET Haber Girişi : 31 Temmuz 2023 12:06
Dün savunuyorlardı bugün yerden yere vuruyorlar

CHP'de yaprak dökümü

 

Senin için canımı veririm diyenden kork

 

Dün savunuyorlardı bugün yerden yere vuruyorlar

 

CHP'de genel başkanlığa talip olan Grup Başkanı Özgür Özel, değişim çağrısını yineledi. Bir liderin iktidara gelemeyeceğini anlayınca görevi bırakması gerektiğini söyleyen Özgür Özel, "Seçim sonucunu yenilgi olarak görmeyenler partinin hissiyatını anlamıyor demektir. Tabanda büyük öfke var, süratle devrim yapmalıyız" dedi.

 

CHP'li Özgür Özel'den değişim çağrısı: Parti tabanı öfkeli, devrim şart

 

Seçim yenilgisinden sonra değişim çağrılarının yankılandığı CHP'de sular durulmuyor. Ekrem İmamoğlu'nun sızdırılan zoom toplantısına katılan isimler arasında yer alan ve daha önce de değişim talep edip genel başkanlık için öne atılan CHP Grup Başkanı Özgür Özel, Kemal Kılıçdaroğlu'na gönderme yaparak dikkat çeken uyarılarda bulundu.

 

Cumhuriyet gazetesine konuşan Özgür Özel İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun “Değişim lideri de kapsamalı” yönündeki çıkışına “Değişim talebinin lideri, başta genç ve kadın üyelerimiz ile CHP gönüllüleridir” karşılığını verdi. Özel ayrıca, İstanbul’da en yüksek oyu alabilecek adayın ise İmamoğlu olduğunu söyledi.

 

"PARTİ TABANI ÖFKELİ"

"Bu sonucu yenilgi olarak görmeyenler tabanımızın ve örgütümüzün hissiyatını da anlamıyor demektir" diyen Özel, CHP tabanında duygusal kopuşun tetiklendiğini söyledi. Özel, şöyle devam etti:

 

"Bugüne kadar partimizin almış olduğu en ağır yenilgilerde dahi, baraj altında kaldığımızda bile yaşanmamış bir öfke söz konusu. Bu durumun yok sayılması partimizin geleceğine ve yaklaşan yerel seçimlere ilişkin kaygılarımızı artırıyor. Tabanımızın hissiyatını anladığımızı tabanımıza hissettirebilirsek, bu travmadan kurtulup ayağa kalkarak birlikte yeni bir mücadele başlatabiliriz.

 

CHP'li Özgür Özel, partide değişimin şart olduğunu söyledi.

 

"DEVRİM YAPMAK ZORUNDAYIZ"

CHP örgütlerini, partiye yakın sivil toplum örgütlerini ve CHP üyelerini sabırla dinlemek gerektiğini vurgulayan Özel, şöyle devam etti: 

 

"Elbette ilçe ve il kongrelerinin yapılması belli olanaklar sağlayacaktır ancak seçim atmosferi sağlıklı tartışmalara engel olabilir, bu durumda üyelerimizle danışma kurullarını özel gündemle toplamak, eleştirilerini ve önerilerini almak, içinde bulunduğumuz krizi çözmenin, travmayı atlatmanın ve önümüze yeni bir yol haritasını birlikte koymanın yollarını aramalıyız. Bunları yapmak yerine tabanın ve üyenin tepkisini yok sayarsak, bu onarılmaz sonuçlar doğurabilir. Cumhuriyet Halk Partisi, olması gerekenin çok altında üye sayısına sahip. Üyeyle bağımızı kongre salonlarına sıkıştırmamalıyız, doğal tabanlarımız olan sendikalarla, sivil toplum kuruluşlarıyla, toplum kesimleriyle bağlar kurmamız gerekiyor. Partimizin üyeleriyle 81 ilde ve neredeyse tüm ilçelerde, sadece Edirne, Antalya, İzmir’de değil, Muş’ta, Iğdır’da, Kilis’te, Rize’de, Kayseri’de, Diyarbakır’da hem partililerimizle birlikte çalışmış, hem vatandaşın partimize ilişkin görüş ve eleştirilerini dinlemiş birisi olarak, birtakım reformları ve devrimleri süratle yapmak zorundayız."

 

Özgür Özel, kendisinin de katıldığı, İmamoğlu liderliğinde yapılan değişim temalı Zoom toplantısıyla ilgili olarak, "Bu toplantının sızdırılmasının ardından Genel Başkanımızla görüşmelerim oldu, ancak bu toplantı özelinde bir konuşma yapmadık" dedi. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.