Demir: Akif hala yolumuzu aydınlatıyor

TARİH Haber Girişi : 09 Mart 2012 21:16
Demir: Akif hala yolumuzu aydınlatıyor
Demir; “Mehmet Akif, vatan sevgisine, millet sevgisine, imana dayanan sağlam bir tefekkürle bugün de bize rehberlik yapıyor.”
Millî ve manevî değerleri coşkunlukla işleyen edebî eserler, o milleti manen kuvvetli kılar. Savaş sırasında cephedeki askere cesaret ve kuvvet, geride kalana sabır ve metanet verecek şiirlere, hikâyelere, destanlara, türkülere ihtiyaç vardır. Böyle buhranlı devrelerde, milletin şairlerden, yazarlardan beklediği manevî destek budur.

Mehmet Akif, İstiklal Marşı şairi olduğu kadar,  aynı zamanda büyük bir mütefekkir, büyük bir münevverdi. Mehmet Akif, bir cihan imparatorluğunun parçalanmasına, çöküşüne; Kurtuluş Savaşına ve Cumhuriyet’in kuruluşuna tanıklık etti. Osmanlı halklarının tek tek savrulmasını, kopmasını bizzat o coğrafyaları gezerek müşahede etti. Yaşanan acıyı yüreğinde hissetti ve o acıyı, sızıyı eserleriyle kağıda döktü. O konuşmadı, yaşadı, yaşadıktan sonra ifade etti.

12 Mart 1921 tarihinde TBMM’nin o günkü oturumunda Mehmet Akif’in yazdığı İstiklal Marşı büyük bir coşkuyla kabul edilmiştir.

Tarihe saygı, ecdadını sahiplenmek budur. Bu görevimiz, sorumluluğumuz, mesuliyetimizin idraki içinde bunu yapıyoruz,

2007 yılında İstiklal Marşının kabulünün 86. Yıldönümü vesilesiyle  vermiş olduğumuz kanun teklifiyle 12 Mart “İstiklal Marşı’nın kabul edildiği günü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma günü” olarak kabul edilerek 4 Mayıs 2007 de yasalaşmış ve anma günü olarak 2008’den bu yana kutlanmaktadır. Milletvekili olarak böyle bir kanun teklifini hazırlayarak, gelecek nesillere armağan edilmesi şükürler olsun ki bizlere nasip olmuştur.

Mehmet Akif, bugün de bizim yolumuzu aydınlatıyor. Mehmet Akif, tecrübeye dayanan, vatan sevgisine, millet sevgisine, imana dayanan sağlam bir tefekkürle bugün de bize rehberlik yapıyor.
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.