Trafik kazaları geliyorum demiş; Hız, yorgunluk, kuralsızlık

GÜNDEM Haber Girişi : 28 Ağustos 2021 13:12
Trafik kazaları geliyorum demiş; Hız, yorgunluk, kuralsızlık

Trafik kazaları geliyorum demiş; Hız, yorgunluk, kuralsızlık


Son günlerde artan trafik kazalarında öne çıkan sebeplerin başında aşırı hız geliyor. Onu yorgun olarak yola çıkmak ve trafikte kuralsız hareketlerde bulunmak geliyor.


Kazaların lüks araçlarla meydana geldiği gözlemlenirken bakımsızlıktan söz edilmesinin zor olduğu ifade ediliyor. Uzmanlar araçlardan ziyade kişi hatalarına dikkat çekiyor. 


Güvenli Ulaşım İnsiyatifi Platformu üyesi, elektronik mühendisi, takograf uzmanı Bilal Yeşil, İçişleri Bakanlığı’nın son genelgesinin iyi niyetli ama yetersiz olduğunu belirterek şu uyarılarda bulundu:


“Yollarda 150-160 kilometre hızla giden otobüsler, kamyonlar görmek mümkün. Çünkü kamyonların fabrika çıkışında hızlarının 90, otobüslerin 100 km ile sınırlanması gerekirken fabrikadan 125 km ile çıkıyorlar. Bu da yetmiyor. Gidip merdiven altı yerlerde bu sınırlamayı kaldırıyorlar. Böylece bizler yollarda 160 km hız ile giden kamyonlar görüyoruz. Bakanlık ilgili mevzuatı hazırlayıp 14 yıldır hız sınırlandırıcı servisleri ilan etmediği için yollarda trafik canavarı otobüs, kamyon, TIRları görmeye devam ediyoruz.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.