• Ferrero fındık

TERME KAYMAKAMI KÜBRA BAKA GÖREVE BAŞLADI

SAMSUN HABER Haber Girişi : 30 Haziran 2021 22:20
TERME KAYMAKAMI KÜBRA BAKA GÖREVE BAŞLADI
Ayvacık Kaymakamı olarak görev yapan Kübra Baka Terme Kaymakamlığına atandı.

Daha önce  Ayvacık Kaymakamı olarak görev yapan Kübra Baka Terme Kaymakamlığına atandı.

yıldız


Kısa bir süre Ayvacık Kaymakamı olarak görev yapan ve bu süre içerisinde vatandaşlar tarafından çok sevilen Kübra Baka ayrılırken yayınladığı açıklamasında duygularını dile getirmişti.  


“Kıymetli Ayvacıklılar;

        Yaklaşık beş aydır büyük bir tutkuyla yürütmekte olduğum görevimden, bayrağı asaleten atanan meslek büyüğüme devretmem nedeniyle ayrılıyorum.

        "Saklı Cennet" olarak nitelendirdiğiniz, eşsiz güzelliğiyle gören herkesi büyüleyen Ayvacık'ta göreve başladığım ilk gün, gök kubbede hoş bir sada bırakabilme hayaliyle yola çıktım. Gücümü makamımdan değil beni bağrına basan, siz güzel kalpli Ayvacıklıların sevgisinden, muhabbetinden ve samimiyetinden aldım. Mesai mefhumu gözetmeksizin bu kısa süreçte sizlere hukukun bana verdiği ölçülerle, adaletli bir şekilde elimden geldiğince hizmet etmeye çalıştım.

        Gidilmemiş köylerin gideni, kapısı çalınmayan kimsesizlerin kapısını çalan kimse olmak istedim. Dört duvar arasında kapalı kalan değil; sizlerle bir arada, sizden biri gibi olan bir idareci olmaya çalıştım.

        Makamımı milletin evi olarak gördüğüm için hiç kimseyi kapımdan geri çevirmemeye özen gösterdim. Gönlünüzü kırmamaya, devletin şefkatli ve gülen yüzünü sizlerden esirgememeye çalıştım. Yunus'un dediği gibi 'dostun evi gönüllerdir gönüller yapmaya geldim' düsturuyla gönüllerinizi, dualarınızı kazanmak için mücadele ettim. Bu ilçeye böylesine kısa bir sürede gönlümü verdim. Her şeyden önemlisi Ayvacık benim ilk göz ağrım, ilk görev yerim yıllar geçse de üstünden unutulmayacak anılarımı anlatacağım, hayatım boyunca sürmesini istediğim dostluklar edindiğim ilk ilçem. Şimdi ayrılık vakti, umuyorum ki sizlere ve ilçemize bir nebze faydalı olabilmişimdir.

        Bu süre zarfında birlikte mesai yaptığım tüm kurum ve kuruluşlarımızın personellerine ve Ayvacık halkına ayrı ayrı teşekkür ederim. Sizlere hizmet etmek, sizleri tanımak, Türkiye'nin en güzel ilçelerinden biri olan Ayvacık'ta çalışmak büyük bir ayrıcalıktı. Her birinizden ayrı ayrı haklarınızı helal etmenizi rica ediyorum. Bizden yana varsa helal olsun.

        Biliniz ki cennet vatanın hangi köşesinde olursam olayım kapıları size her daim açık Ayvacıklı hemşeriniz var.

        Allaha ısmarladık, kalın sağlıcakla...”


Hem başarı hem de insanlığınla örnek oldun


Ayvacıklılar Kübra Baka için: “Sen bizim hem Kaymakamımız hem de Ayvacık’ın bir evladı oldun. Seni hiçbir zaman unutmayacağız. Gittiğin her yerde başarılarının devamını diliyoruz. Hem başarı hem de insanlığınla örnek oldun. Çocuklarımız seni örnek alacaklar” diyerek konuştular.


BAKA TERME'DE GÖREVE BAŞLADI


Terme Belediye Başkanı Ali Kılıç’tan ziyaret


Terme Belediye Başkanı Av. Ali Kılıç, Terme Kaymakamlığı'na atanan Kübra Baka'ya hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Başkan Kılıç, "İlçemize yeni atanan kıymetli Kaymakamımız Kübra Baka'yı ziyaret ederek, hayırlı olsun dileklerimizi ilettik. Rabbim hep birlikte ilçemiz için güzel hizmetler yapmayı nasip etsin" dedi.


İMKANSIZI BAŞARAN KAYMAKAM


Kübra Baka Artvin Yusufeli'ndeki bir köy okulunda okuyan bir öğrencidir. İl genelinde düzenlenen şiir yarışmasının ilk aşamasında Yusufeli birincisi olur. Sırada Artvin il birinciliği vardır...

 

Dönemin Yusufeli Ilçe Kaymakamı bizzat onu makamında yarışamaya kıyafet konseptine kadar hazırlar..Ve il elemesinde Kübra birinci olarak ilk kez böyle büyük bir başarıya imza attar...

 

Şiirde il birincisi olduğu gün kaymakam olma hayalini kuran Kübra, liseyi zorunlu olarak Erzurumda yatılı okuyarak mezun olduğu yıl rol model aldığı kaymakamın bitirdiği İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni ilk tercih olarak yazar ve kazanır.

 

Kübra Üniversiteyi bitirdiği yıl kaymakamlık sınavına girer başarı sağlar. Bir gece kendisi ile Yusufeli'ndeyken ilgilenen ilçe kaymakamı bir mesaj alır:

 

"Kazandım..Kaymakam oldum çok şükür. "

 

KÜBRA KAYMAKAMIN KENDİ DİLİNDEN HİKAYESİ

 

Kübra Kaymakam kendi dilinden hikayesini şöyle anlattı:

 

Ağustos 1995 yılında Artvin in Yusufeli İlçesinin bir köyünde dünyaya geldim. Bulunduğumuz coğrafya tam anlamıyla imkansızlıklarla dolu dört tarafı dağlarla çevrili köylerden oluşuyor. Çok fazla göç verdiği için birçok köy hayalet kasabalarda dönüşmüş durumda, okulları kapalı neredeyse sadece yaşlılardan oluşan nüfus kalmış. Annem babam memurdu okul çağına geldiğim de bulunduğumuz köyde okul olmadığı için bir süre ailemden uzakta, okul olan yerlerde ki akrabalarımın yanında kalarak eğitimime başladım.

 

OKULU OLAN KÖYE KAVUŞMAK

 

3 yıl bu şekilde devam ettikten sonra nihayet ailemin tayini okul olan köye çıktı ve ailemle yaşamaya başladım. 8. Sınıfa geldiğim zaman 18 mart Çanakkale Şehitleri anma günü için Artvin il genelinde bir şiir yarışaması düzenlendi ve okulumu temsilen ilçe elemelerine katılarak burada birinci oldum. Daha önce hiç sahne görmediğim şiir eğitimi almadığım bir okuldan katılmıştım yarışmaya. Rakiplerimin de imkanları hemen hemen benim gibi olduğu için aralarından sıyrılmam zor olmadı. İl elemesinde durum farklı olacaktı rakipler daha zorluydu. Kendi imkanlarımla yarışmaya hazırlanıyordum. İlçemizin her türlü meselesiyle yakından ilgilenen Kaymakamımız beni hazırlıklar aşamasında bir kez görmüştü ve hemen bir talimat vererek beni makamına çağırdı. Sabahleyin erkenden öğretmenlerim ve babam beni kaymakamlığa götürdü. Kaymakam bey sabahtan akşama kadar beni bizzat makamında yarışamaya hazırladı. Daha sonra giymem gereken kıyafet konseptini hazırladı. Ve ben il elemesinde de birinci olarak hayatımda ilk kez böyle büyük bir başarıya imza attım.

 

KAYMAKAMLIK HAYALİ

 

Daha sonra kendim gibi köy çocuklarının umudu olabilmek adına bu mesleğin hayalini kurmaya başladım. Liseyi yatılı olarak Erzurum da okudum . üniversite sınavlarına girdikten sonra tıpkı Kaymakam Bey gibi İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni ilk tercih olarak yazdım ve çok şükür kazandım.

 

AYNI YIL KAYMAKAMLIK SINAVINI KAZANDIM


Üniversiteden mezun olduğum yıl kaymakamlık sınavlarına hazırlanarak yazılı sınavı kazandım. Ardından mülakatı da geçerek 108. Dönem Mülki İdare Amiri-Kaymakam Adayı olmaya hak kazandım.


İMKÂNSIZ COĞRAFYALARDAKİ ÇOCUKLARIN HAYALLERİNİ SÜSLEMEK İSTİYORUM


Şimdi imkansız coğrafyalardaki başka çocukların hayallerini süsleyen bir Kaymakam da ben olacağım . Tıpkı benim hayallerime vesile olanlar gibi. Öncelikle bu gururu yaşatan Allaha hamd olsun sonra da buna vesile olan Kaymakam beye, her daim yanımda olan desteğini esirgemeyen sevdiklerime sonsuz şükran dileklerimle"


Ve o kaymakam Kübra Baka  şimdi gençlere çığır açıyor örnek oluyor. Kutluyoruz. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.