SPOR Haber Girişi : 22 Haziran 2014 19:54

SAMSUNLU GÜREŞÇİ FATİH ATLI KIRKPINAR BAŞPEHLİVANI OLDU

SAMSUNLU GÜREŞÇİ FATİH ATLI KIRKPINAR BAŞPEHLİVANI OLDU
653. Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin Başpehlivanlık final müsabakasında İsmail Balaban'ı mağlup eden Fatih Atlı, altın kemerin sahibi oldu.

653. Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin Başpehlivanlık final müsabakasında İsmail Balaban'ı mağlup eden Fatih Atlı, altın kemerin sahibi oldu.

Edirne Sarayiçi Er Meydan'ında düzenlenen tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin finali pehlivan İsmail Balaban ve Fatih Atlı'nın güreşiyle başladı. Er Meydan'ında altın kemeri alabilmek için İsmail Balaban ve Fatih Atlı kıyasıya mücadele verdi. İzleyiciler kıran kırana bir güreş izlemek için tezahürat bulundu. Hakem heyeti iki güreşçiye pasit güreştikleri için ihtar verdi, bu karar izleyiciler tarafından alkışlanarak memnuniyetle karşılandı.

Final güreşinde uzatmalar başlamasıyla pehlivanlar hamle yapmaya başladı.Fatih Atlı, yaptığı hamleyle İsmail Balaban'ı mağlup ederek güreşi kazandı.

FATİH ATLI KİMDİR?
Ladik 09/05/1984 doğumlu ve Ladik Çok Programlı Lisesi mezunu olan Fatih ATLI güreş hayatına ustası Bayram ERTAN'ın teşvik ve himayesinde 1999 yılında Ladik Belediye Spor Kulübünde başlamıştır. Fatih ATLI güreş hayatına, güreş hayatı kısa süreli olmasına rağmen ustası Bayram ERTAN'dan öğrendiği yağlı güreşin tüm inceliklerini er meydanlarında uygulayarak, her güreşçinin 10 yılda geleceği dereceye 6 yıl gibi kısa bir süre içerisinde gelerek büyük bir başarı elde etmiştir. 2000 yılında Edirne/Sarayiçi'nde geleneksel olarak her yıl yapılan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde deste Küçük Boyda çeyrek finale kadar gelmiş ve ilerisi için büyük umutlar vaat etmiştir. Er meydanlarında cazgır Kasım'ın dediği gibi "Bu Çocuğa Dikkat Edin" terimi Fatih ATLI ile adeta sembolleşmiş ve de bunu hakkıyla da yerine getirmiştir 2001-2002-2003 yıllarında erise Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde çeşitli boylarda çeyrek finaller yapmıştır. 2004 yılında İlk kez katıldığı Samsun'da yapılan Türkiye Serbest Güreş Şampiyonasında 97 kg.da yarı finale kadar çıkmıştır. 2005 yılına gelindiğinde ise yağlı güreşlerin adeta olimpiyatı olan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerine iyi bir şekilde hazırlanarak çıktığı er meydanında Büyük Orta Boyda en güçlü 7 rakibini yenerek 1. kürsüsüne çıkmış ve piyasada baş altı boyda güreşler tutmuştur. 2006 yılında yine Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde Başaltı Boyunda üstün bir performans göstererek bütün rakiplerini yenmiş ve 1. kürsüsüne çıkmıştır. Bu aldığı dereceyle baş pehlivanlık derecesine yükselmiştir. Baş altı birincisi olduktan, dolayısıyla baş pehlivan olduktan sonra Mersin/ Tarsus Belediyesi'nden gelen transfer teklifini kabul ederek bu kulüpte güreş hayatına devam etmiştir. Fatih ATLI'nın en büyük özelliklerinden biride ustası Bayram ERTAN'dan öğrendiği güreş tekniğini rakipleri karşısında en iyi şekilde tatbik etmiştir. Azmi, tekniği, kuvveti ve aklı sayesinde rakiplerine meydanları dar etmiş olup, güreş anında rakiplerini çok iyi okuyarak rakiplerinin tahmin etmediği güreş oyunlarını yaparak kısa sürede neticeye gitmiştir.Ayrıca 2007 yılında yapılan Plaj Güreş Dünya Şampiyonasında 120 kiloda şampiyon olarak Ülkemizi en iyi şekilde temsil etmiştir şu anda güreş hayatına Samsun Büyükşehir Belediyesinde devam etmektedir.2008 de Kırkpınarda çeyrek final yapmıştır. 2011 de ise üçüncü olarak kürsüye çıkmıştır. Aynı zamanda 2011 yılının en teknik güreşçisi seçilmiştir.Şuanda Samsun Büyükşehir Belediyesi adınagüreşmektedir. Ondokuz Mayıs Üniversitesi BESYO'da eğitimine devam etmektedir.   
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.