SPOR Haber Girişi : 05 Mayıs 2012 21:45

Samsunda Recep Kara Başpehlivan

Samsunda Recep Kara Başpehlivan
da düzenlenen yağlı güreşlerde eski Kırkpınar başpehlivanı Recep Kara, final müsabakasında tecrübeli rakibi Bayram Ertan'ı sırtına alıp 3 adım yürüdükten sonra başpehlivan oldu.
Samsunda Din Görevlileri Derneği tarafından Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri içinde Doğupark Amfi Tiyatro'da düzenlenen yağlı güreş şenliklerine toplam 435 güreşçi katılırken, güreşleri Vali Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş ve çok sayıda güreş sever izledi.

Çeyrek finalde Ali Rıza Kaya'ya yenilen Kadir Yeşil Yeşil, yarı finali görmeden elenirken, Recep Kara, Ali Rıza Kaya,
Bayram Ertan ve Şükrü Kazan yarı finale yükseldi. Yarı final müsabakalarında Recep Kara Ali Rıza Kaya'yı, Bayram Ertan ise Şükrü Kazan'ı yenerek finale yükseldi. Final müsabakası iki tecrübeli pehlivanın nefes kesen mücadelesine sahne olurken, Kırkpınar'ın ünlü başpehlivanı Recep Kara, güçlü rakibi Bayram Ertan'ı sırtına aldıktan sonra 3 adım yürüyerek müsabakanın kazanan ismi oldu.

Güreşlerin sonunda dereceye giren güreşçilerin ödüllerini Vali
Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve güreş ağası Adem Güney verdi.

Samsun'da Karadeniz'in Kırkpınarnın yapıldığını söyleyen Başpehlivan Recep Kara, "Rakiplerimizi yendik ve birinci olduk. Kırkpınar öncesi bize moral oldu. Esas hedef Kırkpınar'da birincilik. Federasyonumuz yeni kurallar getirdi yağlı güreşlere, puan toplayarak Kırkpınar'a gitme adı altında. Bu ata sporu, 650 yıllık bir gelenek. Bu sahalarda puan toplamak için değil, bu peygamber sporunu yaşatmak için güreş yapıyoruz. İnşallah federasyon yetkilileri aldıkları kakardan geri dönerler" dedi.
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.