OMÜ İlim Sanat ve Kültür Evi SAMSUN KÜLTÜR EVİ olsun

SAMSUN HABER Haber Girişi : 06 Kasım 2023 23:23
OMÜ İlim Sanat ve Kültür Evi SAMSUN KÜLTÜR EVİ olsun

OMÜ İlim Sanat ve Kültür Evi için teklif geldi;

SAMSUN KÜLTÜR EVİ olsun

 

Şehir-Üniversite buluşmasının odak noktası olacak denilerek  Eylül 2019'da İlkadım ilçesi Ulugazi Mahallesi Hakkı Bey Sokak açılan QMÜ İlim Sanat ve Kültür Evi yıllardır boş duruyor. Görenler kaderine mi terkedildi diye soruyor. 

 

Açıldığı gün Kadim Medeniyetimizin mirası olan geleneksel sanatlarımızı şehrimizde yaşatmak amacıyla Üniversitemiz bünyesinde açılan ”İlim, Sanat ve Kültür Evi” şehrin merkezinde sanat ruhunun yaşanacağı manevi ortamıyla Üniversitemiz öğrencilerine ve Samsun halkına hizmet vermektedir denilen QMÜ İlim Sanat ve Kültür Evi çürümeye terkedildi.

 

ÖMÜ'nun “Herhangi bir gelir elde edilmeyecek” dediği tarihi binanın açılışında  konuşan o günün OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, İlim, Sanat ve Kültür Evinde hattatların, ebru sanatçılarının ve güzel sanatlarla ilgili hocaların olacağını belirterek, “Birimlerimiz burada herhangi bir şekilde kazanç amacı gütmemek kaydıyla sadece günlük kendisini döndürebilecek bir ücret ve küçük ödemelerle bu hizmetleri vermeye çalışacak. Buradan herhangi bir şekilde hocalarımızın gelir elde etmesi söz konusu olmayacak. Aynı zamanda da burası bir buluşma yeri olacak. Akşam sohbetlerimiz olacak. Gündüzleri de çalışmalar devam edecek. Burada inşallah daha sık buluşmayı ümit ediyoruz” demişti.

 

Birkaç buluşma haricinde faaliyetlerine son veren OMÜ İlim Sanat ve Kültür Evnin akıbeti merak ediliyor.

 

OMÜ Rektörü Ünal Yavuz'un  bu konuda bir açıklama yapması bekleniyor?

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.