OMÜ BALKANLAR MASASI ÖĞRENCİLERİN SORUNLARINI DİNLEDİ

DERNEK-SENDİKA Haber Girişi : 24 Mart 2012 01:45
Samsun Sağlık Yüksekokulu amfisinde düzenlenen toplantıya; Samsun Sağlık Yüksek Okulu Müdürü Balkan Masası Başkanı Prof. Dr. Yüksel Kesim, Balkan Türkleri Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı İzzet Altuntaş, Konfederasyonun Yönetim Kurulu Üyesi Sezai On
Ondokuz Mayıs Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Birimi içerisinde, uluslararası öğrencilere daha iyi bir hizmet verebilmek için oluşturulmuş birimlerden biri olan ‘Balkanlar Masası’ yetkilileri, öğrencilerin sorunlarını dinlemek ve bu sorunlara çözüm önerileri getirmek amacıyla, OMÜ’de öğrenim gören Balkanlı öğrencilerle bir araya geldiler.

Samsun Sağlık Yüksekokulu amfisinde düzenlenen toplantıya; Samsun Sağlık Yüksek Okulu Müdürü Balkan Masası Başkanı Prof. Dr. Yüksel Kesim, Balkan Türkleri Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı İzzet Altuntaş, Konfederasyonun Yönetim Kurulu Üyesi Sezai Onaran ve balkanlı öğrenciler katıldı.

Prof. Dr. Yüksel Kesim toplantıyla ilgili yaptığı açıklamada; “ Üniversitemizde; 11 Bulgaristan, 4 Kosova, 4 Sırbistan, 3 Yunanistan, 3 Arnavutluk, 1 Romanya, 1 Moldova olmak üzere toplam 28 Balkan kökenli öğrenci bulunmaktadır. Bu toplantıdaki amacımız; Balkanlardan gelen öğrencilerin iletişim sorunlarını gidermek, varsa sorunlarına çözüm bulmaktır” dedi.

İzzet Altuntaş ise, “Avrupa, Türkçe eğitim üzerinde sinsice asimilasyon yapmaktadır. Bizim amacımız Balkanlarda Türk dilini, Türk tarihini ve dinini yaşatmaktır. Buradaki amacımız ise; öğrencilerimizin sorunlarını tespit edip gidermektir.  TRT Genel Müdürlüğüyle görüşmeler yaptık. TRT’nin Balkanlarda kanal açma çalışması var. Bundan sonra da TRT ile çalışmalarımız devam edecektir.” şeklinde konuştu. Toplantı yiyecek içecek ikramıyla son buldu.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.