reklam
22 Eylül 2021 Çarşamba
Anasayfa > SAMSUN HABER > KAVAK MÜFTÜSÜ YAKUP BELEN'İN KADİR GECESİ MESAJI

KAVAK MÜFTÜSÜ YAKUP BELEN'İN KADİR GECESİ MESAJI

07.05.2021 18:16 12 14 16 18 yazdır
Kavak İlçe Müftüsü Yakup Belen’in Kadir Gecesi mesajı...
KAVAK MÜFTÜSÜ YAKUP BELEN'İN KADİR GECESİ MESAJI
Kavak İlçe Müftüsü Yakup Belen’in Kadir Gecesi mesajı...

"Birçok manevi güzellikleri içinde barındıran, başı rahmet ortası mağfiret sonu cehennemden kurtuluş olan Ramazan Ayının sonuna yaklaşırken, bir yandan da bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesini karşılamanın sevinci ve mutluluğu içerisindeyiz.

Önümüzdeki Cumartesi gününü Pazar gününe bağlayan gece Kadir gecesini idrak edeceğiz.

Kadir gecesini diğer bütün zaman dilimlerinden üstün kılan özellik, bütün insanlık için hidayet rehberi olan Yüce Kitabımız Kur'anı Kerim'in bu gecede indirilmeye başlanmış olmasıdır.

İnsanları karanlıktan aydınlığa çıkaran, doğru yolu gösteren ve Peygamber Efendimizin en büyük mucizelerinden biri olan Kur'an-ı Kerim, bu gecede inmeye başlamıştır. Bunun içindir ki; bu gecenin adı Kur’an ile birlikte zikredilmiştir. Kur'an-ı Kerim'de Kadir Gecesi hakkında müstakil bir sure de vardır. Bu surede yüce Allah şöyle buyurmaktadır: "Doğrusu biz Kur'anı, Kadir Gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Cebrail o gece Allah’ın izniyle her türlü iş için inerde inerler. O gece tan yerinin ağarmasına kadar süren bir esenliktir."

Mükâfatların sınırsız olarak verildiği Kadir Gecesi, kendimize dönerek gaflet içinde geçirmiş olduğumuz günlerimizi sorgulama, unutarak ve bilmeyerek işlediğimiz hatalara tövbe etme ve af dileme, bir daha yapmama kararlılığımızı Yüce Yaratıcımızın sonsuz rahmet ve mağfiretini umarak yineleme, aramızdaki sevgi ve bağışlamanın hepimizi kucaklaması için bu yolda yeni adımlar atma zamanıdır.

Bize manevi derinliğinde arınma ve bağışlanma fırsatı sunan bu mübarek gün ve geceler, yaşantımızda kalıcı değişiklikler meydana getirmediği müddetçe tam anlamıyla idrak edilmiş sayılamaz. Bu sebeple ibadetlerimizde ve ahlaki yaşantımızda istikrar ve istikametin önemli bir husus olduğunu bilmeli, her ayı Ramazan ve her geceyi Kadir Gecesi gibi yaşamaya gayret etmeli, dargınlık, kırgınlık, kin ve nefretin yerine; sevgiyi, hoşgörüyü, dostluk ve kardeşliği hâkim kılmalı, yetimlerin, kimsesizlerin, fakir ve muhtaçların yüzünü güldürmeli, onlara yardım elimizi uzatmalıyız.

Geçmişlerimiz için, şu anda dünyanın farklı yerlerinde sıkıntı ve eziyet çeken Müslüman kardeşlerimizin bu durumdan kurtulmaları için, vatanımızın savunması için canlarını veren aziz şehitlerimiz ve gazilerimiz için Allah'a dua etmeliyiz. Tövbe ve istiğfar etmeliyiz. Hz. Aişe Validemiz bir gün Peygamber Efendimiz’e sordu: "Ey Allah'ın Resulü Kadir Gecesine ulaşırsam nasıl dua edeyim? Bunun üzerine Peygamber Efendimiz: 'Allah'ım! Şüphesiz sen çok affedicisin, affı seversin, beni de affet'." diye cevap vermiştir.

Bu duygularla Milletimizin ve İslam Aleminin Kadir Gecesini tebrik eder, bu mübarek gecenin Kavak’ımıza, bütün insanlığa huzur, barış ve mutluluk getirmesini Yüce Allah'tan niyaz ederim."
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri