reklam
27 Eylül 2021 Pazartesi
Anasayfa > GENEL > İSTİKLAL MARŞI ŞAİRİNİN CENAZESİ NASIL KALDIRILDI

İSTİKLAL MARŞI ŞAİRİNİN CENAZESİ NASIL KALDIRILDI

30.05.2020 16:37 12 14 16 18 yazdır
27 Aralık 1936'da vefat eden İstiklal Marşı Şairimiz büyük mütefekkir Mehmet Akif Ersoy'un cenazesine katılan dostu Mithat Cemal Kuntay Beyazıd meydanındaki dakikaları şöyle anlatıyor:
İSTİKLAL MARŞI ŞAİRİNİN CENAZESİ NASIL KALDIRILDI

İstiklal Marşı Şarimiz Mehmet Akif Ersoy’un Cenazesi


     27 Aralık 1936'da vefat eden İstiklal Marşı Şairimiz büyük mütefekkir Mehmet Akif Ersoy'un cenazesine katılan dostu Mithat Cemal Kuntay Beyazıd meydanındaki dakikaları şöyle anlatıyor:


    "Cenaze Beyazıd'tan kalkacak. Oraya gittim. Kimseler yok; bir cenazenin geleceği belli değil. Çok sonra birkaç kişi göründü biraz sonra çıplak bir tabut geldi. Bir fukara cenazesi olmalı dedim. O anda Emin Efendi Lokantasının sahibi Mahir Usta, elinde bir bayrakla cenazeye koştu. Sebebini anlamadım. Yine o anda yüzlerce genç peyda oldu. Üniversitenin büyük sancağına çıplak tabutu sardılar. Ellerimi yüzüme kapadım. Cenazeyi tanımıştım"


    O tarihlerde Milli Türk Talebe Birliğinde görevli bulunan Prof. Dr. Abdülkadir Karahan da cenazeye katılmış ve bir konuşma yapmıştı. ‘Akif’in Ebediyete Uğurlanışı ve Sonrası’ başlıklı bir yazıda hatıralarını anlatan Karahan cenaze töreni sonrasında başına gelenleri şöyle anlatıyordu :


    "Burada bir olaya daha değinmek isterim. Benim o eşi az bulunur Milli Marşımızın eli öpülecek şairimizin kabir başındaki hitabemi, takdir yerine adeta tekdirle karşılanmak istenmesini ben bugün bile bir muamma gibi çözemediğimi de işaret etmek isterim.Çünkü 3 gün sonra beni Yüksek Öğretmen Okulundan Emniyet Müdürlüğüne istediler. Bir şube müdürü beni sorguya çekti. Bana ne sıfatla resmi makamların törene gerek görmediği bir şairin kabri başında konuşma yaptığımı sormuştu. Cevabım yaklaşık olarak şöyleydi: Ben herhangi bir şairin değil, Türk Bayrağı göndere çekilirken, yazdığı İstiklal Marşı ile göklere seslenen bir zatın kabri başında milletimizin duygusunu, saygısını dile getirdim. Beni buraya çağırmakla hata işlemiş bulunuyorsunuz”


    Dönemin yöneticileri her ne kadar Mehmet Akif’e bir cenaze töreni hazırlamamış olsalar da sevenleri ve binlerce üniversite öğrencisi onu son yolculuğunda el üstünde Edirnekapı mezarlığına kadar taşıdı.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri