İşte Türkiye'nun suç haritası

EKONOMİ Haber Girişi : 22 Aralık 2012 22:17
Türkiye'nin 2011 yılı 'suç haritası' çıkarıldı. Suç haritasında Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgeleri 'vücuda karşı işlenen suç'larda, Güneydoğu Anadolu Bölgesi ise 'mala karşı işlenen suç'larda ilk sırada yer aldı.
Türkiye'nin 2011 yılı 'suç haritası' çıkarıldı. Suç haritasında Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgeleri 'vücuda karşı işlenen suç'larda, Güneydoğu Anadolu Bölgesi ise 'mala karşı işlenen suç'larda ilk sırada yer aldı.

59 KENTTE VÜCUDA KARŞI SUÇ İŞLENİYOR

Suç haritasında ikinci önemli veriyse, başta Diyarbakır olmak üzere, İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük metropollerin içinde yer aldığı 22 kentte, en fazla mala karşı suç işlendiği oldu. 59 kentte ise vücuda karşı suç işlendiği belirtildi.

Habertürk'ten tülay Şubatlı'nın haberine göre; Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü, 2011'de en çok işlenen suçların niteliğini bölgelere göre belirleyip Türkiye'nin 'Suç Atlası'nı hazırladı. Ortaya çıkan tablo, ülke genelinde en çok birbirimizin bedenine karşı saldırdığımız oldu. 'Suç Atlası' adı verilen haritada, adli vakalar, 'mala karşı işlenen suçlar'la, 'vücut dokunulmazlığına karşı' işlenen suçlar diye ikiye ayrıldı. Ülke genelinde 59 şehirde, vücut dokunulmazlığına karşı suç işlendiği ortaya çıktı. Bu suçun Türkiye genelindeki ortalaması yüzde 23.5 oldu. Haritada 22 ilse farklı bir renkle tonlandırıldı. Ülkenin doğusunda Diyarbakır başta olmak üzere aralarında İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük metropollerin de yer aldığı 10 büyük kentin olduğu 22 şehirde en fazla 'mala karşı suç işlendiği' belirlendi. Bu suçunsa ülke genelinde ortalaması yüzde 23.2 oldu.

İLK SIRADA KARADENİZ VE DOĞU VAR

"Vücut dokunulmazlığına karşı" işlenen suçlar sıralamasında yüzde 26.5 ile Karadeniz Bölgesi ilk sırada yer aldı. Onu sırasıyla yüzde 26.2'yle Doğu Anadolu, yüzde 25.1'le İç Anadolu, yüzde 22.8'le Ege ve diğer bölgeler izledi.

54 ŞEHRİN DERDİ İCRA DAVALARI

Ceza mahkemelerinde 'özel kanunlar' uyarınca 2011'de açılan davalarda 'icra ve iflas' davalarının yaygınlığı da dikkat çekti. İzmir, Antalya ve Sivas gibi şehirlerin de yer aldığı 54 kentte mahkemelerde açılmış binlerce icra ve iflas davası bulunduğu belirtildi. İstanbul, Ankara, Kocaeli, Trabzon, Malatya ve Gaziantep'teyse en fazla "çek kanununa muhalefet" suçundan dava açıldı. "Askeri Ceza Kanunu'na Muhalefet" suçu başlığındaysa 14 ile dikkat çekildi ve Diyarbakır ilk sırada yer aldı.

GÜNEYDOĞU MALA KARŞI İŞLENEN SUÇLARDA BİRİNCİ

Mahkemelerde hırsızlık, gasp, dolandırıcılık gibi "mal varlığına karşı işlenen suçlarda"ysa yüzde 29.5'le Güneydoğu Anadolu Bölgesi başı çekti. Diğer bölgelerdeki oranlarsa sırasıyla şöyle oldu: Marmara yüzde 24, İç Anadolu yüzde 23.4, Akdeniz yüzde 23.2, Doğu Anadolu yüzde 21.5, Ege Bölgesi yüzde 21.2 ve Karadeniz Bölgesi yüzde 19.6. Ceza mahkemelerinde açılan davalarda vücut dokunulmazlığına ve mala karşı işlenen suçlardan sonra en çok "hürriyete karşı işlenen suçlar" sıralandı. Tehdit, şantaj gibi kişiyi hürriyetinden yoksun bırakan bu suçun en çok görüldüğü bölgeyse yüzde 17.2'yle Karadeniz Bölgesi oldu. Karadeniz'in ardından sırasıyla yüzde 16.4'le Ege, yüzde 15.7'yle İç Anadolu, yüzde 15.5'le Akdeniz, yüzde 13.7'yle Doğu Anadolu, yüzde 13.1'le Marmara ve yüzde 11.6'yla da Güneydoğu Anadolu Bölgesi geldi.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.