İlkadım’da yapı ruhsatı ve iskan işlemleri dijital platforma taşınıyor

SAMSUN HABER Haber Girişi : 13 Mart 2023 13:23
İlkadım’da yapı ruhsatı ve iskan işlemleri dijital platforma taşınıyor

İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş bir ilke daha imza attı:

 

YAPI RUHSATI VE İSKAN ALMAK ARTIK İLKADIM’DA BİR TIK KADAR KOLAY OLACAK

 

İLKADIM’DA YAPI RUHSATI VE İSKAN İŞLEMLERİ DİJİTAL ORTAMA TAŞINIYOR

 

YAPI RUHSATI VE İSKAN ALMAK ARTIK İLKADIM’DA BİR TIK KADAR KOLAY OLACAK

 

BAŞKAN DEMİRTAŞ UZUN BİR ÇALIŞMANIN ÜRÜNÜ OLAN UYGULAMA İLKADIM’LILARA KOLAYLIK SAĞLAYACAK

 

İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, İlkadım’da yapı ruhsatı ve iskan işlemlerini dijital platforma taşıyor. Hayata geçecek uygulama ile vatandaşlar, artık belediyeye gitmeden, hızlı, şeffaf ve güvenilir bir şekilde www.ilkadim.bel.tr adresinden e- devlet şifresi ile giriş yaparak, 7/ 24 istedikleri yerden başvuruda bulunabilecek; onay süreçlerinde e-imza uygulamasından faydalanabilecek.

İlkadım Belediyesi, dijital belediyecilikte yeni bir döneme geçiyor. İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş’ın talimatıyla hayata geçirilecek olan dijital proje “E-Yapı” ile İlkadım Belediyesi’ne yapı ruhsat başvuruları, yapı kullanma izin belgeleri, ekspertiz işlemleri, yapı denetim kuruluşlarını denetim süreçleri, kaçak yapı şikayetleri ve bunun gibi yapı kontrol müdürlüğünce yürütülen tüm işlem talepleri belediyeye gitmeden artık, dijital ortamda yapılacak.

Bu uygulama ile yapı ruhsat başvurusu yapan proje sorumluları, müteahhit firmalar ve yapı denetim kuruluşları, işlemlerini elektronik ortamda yürütecek ve aynı zamanda işlemi için hangi evrakların gerekli olduğunu ve işleminin hangi aşamada olduğunu yine elektronik ortamda kolayca öğrenecek. İnşaat ruhsat başvuru evrakları ve projeler dijital ortamda İlkadım Belediyesine gönderilecek, tüm kontroller dijital ortamda yapılacak ve varsa eksiklikler veya düzeltmeler ilgililere anlık SMS ve e-posta aracılığıyla bilgilendirme yapılacak. İlkadım’da artık yapı ruhsatı almak artık ‘bir tık kadar’ kolay olacak.

 

“Zaman, para, kağıt israfının önüne geçeceğiz”

 

Uzun bir çalışmanın ürünü olan bu proje ile vatandaşların artık belediyeye gitmeden, yapılan tüm müracaatları Online olarak elektronik ortamda gerçekleştirileceği kaydeden İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş,” Son aşamasına geldiğimiz “E-Yapı” uygulaması için konuyla ilgili alanında uzman eğitmenlerle personellerimize eğitim vermeye başladık. Vatandaşlarımız www.İlkadım bel.tr adresinde bulunan online hizmetler sekmesinden e-imar linkini tıklayıp, e- devlet şifresi ile giriş yaparak, 7/ 24 istedikleri yerden başvuruda bulunabilinecek. Onay süreçlerinde ise e-imza uygulamasından faydalanacak. Bu dijital uygulama ile vatandaşlarımız online sistem üzerinden talebinin hangi aşamada olduğunu takip edebilecek bu şekilde şeffaf idarecilik anlamında da büyük bir hizmeti ilçe halkımızın kullanıma sunacağız. Fiziki başvurularda yaşanan ulaşım sürecinin ortadan kalkmasını sağlayacak sistem ulaşım maliyetini, zaman kaybı minimuma indirerek proje düzeltmelerinin tekrar tekrar çıktı alınmasıyla oluşan kağıt israfının önüne geçecek. Böylelikle zaman, para ve kağıt israfı engellenmiş olacağız” dedi.

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.