İhbar edene ödül, etmeyene hapis!

GÜNDEM Haber Girişi : 15 Nisan 2012 23:57
İhbar edene ödül, etmeyene hapis!
Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü, kamu kurum ve kuruluşlarında yolsuzluk ve usulsüzlükleri önlemek amacıyla "Kamu İç Kontrol Rehberi" adıyla hazırladığı rehber taslağını ilgili kuruluşların görüşüne açtı.
Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü, kamu kurum ve kuruluşlarında yolsuzluk ve usulsüzlükleri önlemek amacıyla "Kamu İç Kontrol Rehberi" adıyla hazırladığı rehber taslağını ilgili kuruluşların görüşüne açtı.

Yayınlandığında tüm kamu kurum ve kuruluşları tarafından uygulanacak rehberde, kamuda hesap verebilirliğin ve şeffaflığın sağlanabilmesi için çalışanların ve vatandaşlar için etkili bir ihbar mekanizması kurulması gerektiği vurgulandı.

İHBAR ETMEMEK SUÇ
Rehberde, "kamu adına soruşturma ve kovuşturmayı gerektiren bir suçun işlendiğini göreviyle bağlantılı olarak öğrenip de yetkili makamlara bildirimde bulunmayı ihmal eden veya bu hususta gecikme gösteren" kamu görevlisinin, Türk Ceza Kanununun 279. maddesi uyarınca suç işlemiş sayılacağı belirtildi.

TCK'ya göre, tanık olduğu yolsuzluğu ihbar etmemek, 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezasını gerektiriyor. Suçun adli kolluk görevini yapan kişi tarafından işlenmesi halinde ise 9 aydan 3 yıla kadar hapis cezası verilecek.

İHBAR HATTI KURULACAK
Bir kurumda hata, usulsüzlük ve yolsuzlukların önlenmesinde ve ortaya çıkarılmasında sorumluluğun yönetimde ve tüm idare personelde olduğu ifade edilen rehberde, her kurumun kendi içinde bir ihbar mekanizması kurması gerektiği belirtildi.

Buna göre, kamu idarelerinde yazılı ihbar esas olacak. Ancak idareler, internet sayfalarında oluşturacakları çeşitli tip formlarla da elektronik ortamda şikayet ve ihbarlara olanak tanıyacaklar.

İdareler ayrıca hizmetlerden yararlanan vatandaşların da daha kolay ihbar ve şikayette bulunabilmeleri için gerekli mekanizmaları oluşturacaklar ve bunu internet sayfalarında yayınlayacaklar.

Yolsuzluk ve usulsüzlük ihbarlarında, ilk olarak ön inceleme yapılacak. Ön inceleme sonucu soruşturma izni verilsin ya da verilmesin, durum ayrıntılı gerekçeyle birlikte hem Cumhuriyet Savcılığına, hem de ihbarcıya mutlaka bildirilecek.

KİMLİK DE ÖDÜL DE GİZLİ
Rehberde, ihbarı yapan personelin her zaman idare içinde yalnız bırakılma, dışlanma, tecrit edilme, kariyerinin yok edilmesi, ciddiye alınmama gibi risklerle karşı karşıya kalabileceği uyarısı yapıldı.

Bu nedenle ihbarda bulunanların kimliğinin kesinlikle gizli tutulması gerektiğinin altı çizildi.

İhbarda bulunan personelin, yapılan ihbarların, inceleme ve değerlendirme sonucunda doğru çıkması halinde her idarenin kendi belirleyeceği 'gizli yöntemlerle' ödüllendirilmesi istendi.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.