Hayvanat bahçesi mi? hayvan hapishanesi mi?

GÜNDEM Haber Girişi : 27 Mart 2012 22:48
Hayvanat bahçesi mi? hayvan hapishanesi mi?
Karadeniz Bölgesi'nin İlk ve Tek Hayvanat Bahçesi olma özelliği taşıyan Samsun Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi'ni ziyaret eden vatandaşlar burukluk yaşıyorlar.

ÖZEL HABER-Karadeniz Bölgesi'nin İlk ve Tek Hayvanat Bahçesi olma özelliği taşıyan Samsun Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi'ni ziyaret eden vatandaşlar burukluk yaşıyorlar. Sevgi Parkı'nın yanında 22 dönümlük bir arazi üzerinde kurulu olan ve Karadeniz Bölgesi'nin en büyük hayvanat bahçesi olan alanda; aslan kaplan, maymun, deve, devekuşu, sülün, ve ördek cinsleri, kuğu, tavus kuşu, geyik, keçi, tilki, ayı, midilli, kaz, ördek, kedi ve köpek cinsleri görmek için hayvanat bahçesine aileleriyle gelen vatandaşlar, buradaki hayvanları gördüklerinde burası hayvanat bahçesi mi, hayvan hapishanesi mi demekten kendilerini alamıyorlar.

HAYVANLAR ZİYARETÇİLERE BAKMIYOR

Bu mekanı ziyarete gelen vatandaşlar ise, Hayvanlar, doğal yaşam ortamlarına kıyasla binlerce kat dar alanlarda, asla istedikleri gibi hareket edemeyecekleri kafeslerde tutuluyor. Doğalarına hiçbir şekilde uymayan bir ortamda, çok kısıtlı temel gereksinimleri sağlanarak sadece yaşamalarına izin veriliyor."her yer güzel, bakımlı, her şey mükemmel görünüyor, hayranlıkla gezerken bir şey dikkatimi çekti. Hiç bir hayvan ziyaretçilerin yüzüne bakmıyordu. Önce tesadüf sandım ama esaret altındayken, güçleri bloke edilmişken, insanların yüzlerine nasıl baksınlar? İçim tuhaf oldu ve gezmeyi bıraktım."  Hayvanat Bahçesi vicdanları zorlayan bir hayvan hapishane benzeten Mustafa Şahin adlı vatandaş,“Burası Hayvanat Bahçesi olmaktan ziyade, doğada yaşaması gereken hayvanların, demir parmaklıklar arkasında beton odalarda hapsedildikleri adeta yaşamaya mahkûm edildikleri bir hapishane haline dönüşmüştür. Bu haliyle hiç kimseye hele çocuklara ne eğitim verilebilir, ne doğa sevgisi aşılanabilir ne de orada çalışan idari görevlilere karşı sempati beslenebilir” dedi.
Ramazan AKSOY

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.