Diyanet mensupları promosyon konusunda ne yapacak?

GÜNDEM Haber Girişi : 13 Ağustos 2022 00:36
Banka Promosyonu Almak Haram Mı? Diyanetin fetvasından sonra Diyanet mensupları ne yapacak?

Banka Promosyonu Almak Haram Mı? İşte Diyanet'in Fetvası!

 

Diyanet'ten, 2 milyon emekli başta olmak üzere hemen herkesin aldığı banka promosyon paraları için, ‘’Harama yakın’’ fetvası verildi. Emekliler için en düşük ve en yüksek banka promosyonu kaç para?

 

Milyonlarca emekli, banka promosyanlarındaki artışa tam sevinmişken, Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan promosyonlarla ilgili garip bir fetva geldi. Diyanet'ten, 2 milyon emekli başta olmak üzere hemen herkesin aldığı banka promosyon paraları için, Harama yakın; açıklaması yapıldı.

 

Milyonlarca emekli, banka promosyanlarındaki artışa tam sevinmişken, Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan promosyonlarla ilgili garip bir fetva geldi. Diyanet'ten, 2 milyon emekli başta olmak üzere hemen herkesin aldığı banka promosyon paraları için, ‘’Harama yakın’’ açıklaması yapıldı.

 

Bu parayı kendinize harcamayın: Diyanet “Banka promosyonu caiz midir” sorusuna şu yanıtı verdi;İşleyiş bakımından faize tam olarak benzememekte ise de, şüpheden de tümüyle uzak değildir. Bu itibarla temel ihtiyaçlarını karşılayacak durumda olanların bu parayı kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları yakınları için kullanmamaları ve ihtiyaç sahibi fakirlere vermeleri uygun olur.

 

Bu parayı kendinize harcamayın: Diyanet “Banka promosyonu caiz midir” sorusuna şu yanıtı verdi:

 

“İşleyiş bakımından faize tam olarak benzememekte ise de, şüpheden de tümüyle uzak değildir. Bu itibarla temel ihtiyaçlarını karşılayacak durumda olanların bu parayı kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları yakınları için kullanmamaları ve ihtiyaç sahibi fakirlere vermeleri uygun olur”

 

'Faize benziyor' fetvası; Bankaların, bu hizmetleri yürütme konusunda kurum ve kuruluşlarca kendilerinin tercih edilmesi karşılığında, gerek kurum ve kuruluşlara gerekse çalışanlarına vermiş oldukları promosyonlar, işleyiş bakımından faize tam olarak benzememekte ise de şüpheden de tümüyle uzak değildir.

 

'Faize benziyor' fetvası

 

-“Bankaların, bu hizmetleri yürütme konusunda kurum ve kuruluşlarca kendilerinin tercih edilmesi karşılığında, gerek kurum ve kuruluşlara gerekse çalışanlarına vermiş oldukları promosyonlar, işleyiş bakımından faize tam olarak benzememekte ise de şüpheden de tümüyle uzak değildir.”

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.