DÜNYA Haber Girişi : 28 Ağustos 2014 21:58

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN DÜNYA BASININDA

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN DÜNYA BASININDA
Uluslararası basın, 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yemin ederek göreve başlamasına geniş yer ayırdı.
 Uluslararası basın, 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yemin ederek göreve başlamasına geniş yer ayırdı.

Hollanda NOS televizyonu, "Erdoğan Cumhurbaşkanı olarak yemin etti" başlığıyla duyurduğu haberinde Erdoğan'ın Türkiye'de doğrudan seçilen ilk cumhurbaşkanı olduğunu hatırlattı.

Erdoğan'ın 10 Ağustos'ta yapılan seçimin ilk turunda seçilmeyi başardığı belirtilen haberde, "Erdoğan, cumhurbaşkanlığı için parlamentoda yemin etti. 5 yıllığına seçilen Erdoğan'ın selefinden daha farklı bir cumhurbaşkanlığı yapması bekleniyor" ifadelerine yer verildi. Haberde, ayrıca 2003'ten bu yana başbakan olarak görev yapan Erdoğan'ın cumhurbaşkanı olduktan sonra bu görev için vekaleti Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'na verdiği kaydedildi.

Ülkenin en yüksek tirajlı gazetesi De Telegraaf ise haberi, dünkü AK Parti kongresindeki fotoğraf eşliğinde, "Erdoğan Türkiye'nin cumhurbaşkanı olarak yemin etti" başlığıyla duyurdu. 2003'ten itibaren Başbakanlık yapan Erdoğan'ın bugünkü yemin töreniyle cumhurbaşkanlığı görevine başladığını yazan gazete, muhalefetteki CHP milletvekillerinin yemin töreni öncesi TBMM Genel Kurul salonunu terk ettiği ayrıntısına yer verdi. Gazete, Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı yemin törenine Hollanda'yı temsilen Dışişleri Bakanı Frans Timmermans'ın katıldığını da yazdı.

Almanya

Alman Bild gazetesi, internet sitesinde yer verdiği "Yeni Cumhurbaşkanının başarısının sırrı: Neden Türkler Erdoğan'ı bir pop star gibi coşkuyla karşılıyor" başlıklı haberde, 11 yıldır iktidarda olan Erdoğan'ın, ortaya atılan iddia ve suçlamalara karşın ilk turda büyük bir çoğunlukla seçilmeyi başardığını kaydetti. Haberde, "Birçok uzmana göre Erdoğan'ın çok güçlü bir karizması bulunuyor ve halkın içinden biri olarak görülüyor" değerlendirmesine yer verildi.

Gazete, Erdoğan'ın asıl büyük başarısının ekonomi alanında olduğunu, Avrupa krizdeyken Türk ekonomisinin büyüdüğünü, Erdoğan'ın iktidarı döneminde kişi başı gelirin 3 kat arttığını yazdı.

Danimarka

Danimarka'nın Ritzau haber ajansı, Erdoğan'ın bugün parlamentoda yemin ederek cumhurbaşkanlığı görevine başladığını duyurdu.

2003'ten beri başbakanlık görevinde bulunan Erdoğan'ın, 10 Ağustos'ta yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini de kazanarak ülkenin yeni döneme girdiğini yazan ajans, ana muhalefet partisi CHP milletvekillerinin protestosuna da yer verdi.

İsviçre

İsviçre Haber Ajansı SDA, haberi "Erdoğan artık Türkiye'nin Cumhurbaşkanı" şeklinde duyurdu. Türkiye'de 11 yıldır başbakanlık yapan Erdoğan'ın halk tarafından seçilen ilk cumhurbaşkanı olduğu anımsatılan haberde, Erdoğan'ın TBMM'nin bugünkü oturumunda yeni görevi için yemin ettiği belirtildi.

Avusturya

Avusturya Devlet televizyonu ORF "Erdoğan, Türkiye'nin yeni Cumhurbaşkanı olarak yemin etti" başlığını kullandı. Erdoğan'ın Meclis'te düzenlenen özel oturumla Türkiye'nin yeni cumhurbaşkanı olarak yemin ettiği belirtilen haberde, "10 Ağustos'ta yapılan seçimlerde oyların yaklaşık yüzde 52'sini alan 60 yaşındaki Erdoğan, halk tarafından doğrudan seçilmiş ilk cumhurbaşkanı" ifadelerini kullandı.

İngiltere

İngiliz yayın kurumu BBC konuya ilişkin haberinde, "Recep Tayyip Erdoğan parlamentoda yemin ederek, Türkiye'nin en güçlü lideri olarak yerini sağlamlaştırdı" ifadesi kullanıldı.

BBC'nin haberinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 10 yıldan daha uzun bir zamandır Başbakanlık görevini yapmasının ardından ülkenin ilk doğrudan cumhurbaşkanlığı seçiminde "zafer" kazandığı, Türkiye ekonomisinin Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde dolar cinsinden yaklaşık 3 kat büyüdüğü vurgulandı.

Fransa

France 24 Televizyonu, "Erdoğan cumhurbaşkanlığı görevine başladı" başlığıyla verdiği son dakika haberinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yemin ederek resmen göreve başladığını ve muhalefet milletvekillerinin yemin törenini protesto ettiğini bildirdi.

Haberde, Erdoğan'ın 11 yıl boyunca gücü paylaşmadan ülkeyi yönettiği öne sürülerek Erdoğan'ın Türkiye'nin 12. Cumhurbaşkanı olmasıyla ülkede yeni bir dönemin başladığı belirtildi.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.