Çin Heyeti Samsunu gezdi

YEREL SEÇİM Haber Girişi : 05 Mayıs 2012 23:43
İlkadım Belediyesi’nin daveti üzerine Samsun’a gelen Çin heyeti şehrin tarihi ve turistik yerlerini gezdi, gemi ile denize açıldı ve yağlı güreş izledi.
İlkadım Belediyesi’nin daveti üzerine Samsun’a gelen Çin heyeti şehrin tarihi ve turistik yerlerini gezdi, gemi ile denize açıldı ve yağlı güreş izledi.

Kardeş şehir ilişkileri çerçevesinde Çin Halk Cumhuriyeti'nin Ningxia Özerk yönetiminin Başkenti Yinchuan'ın Belediyesi delegasyonu İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş'ın davetlisi olarak Samsun'a geldi.

Kültürel ve ticari ilişkilerin karşılıklı desteklenmesi ve güçlendirilmesi amacıyla yapılan ziyarette 7 kişilik heyetle Samsun'a gelen Yinchuan Belediyesi yetkilileri Samsun-Çarşamba Havaalanı’nda İlkadım Belediyesi yetkilileri tarafından karşılandı.

Üç gün boyunca Samsun'u gezecek olan Çin-Yinchuan heyeti şehrin doğal, tarihi ve kültürel zenginliklerini gezdi. Samsun'un doğal, tarihi ve kültürel zenginliklerini görünce etkilenen Yinchuan heyeti, daha sonra Amisos Tepeleri, Helenistik 3. yüzyıla ait tarihi Amisos Kral Mezarları’nı gezdi. Kral mezarları hakkında bilgiler alan heyet, Samsun'un tarihi ve kültürel zenginliği karşısında hayran kaldıklarını söyledi. Kral mezarlarını gezisinin ardından Samsunum1 Gemisi’yle sahil boyunca İlkadım ilçesini gezen heyet, geziden oldukça memnun kaldı. Gemi gezisinden sonra Büyükşehir Belediyesi’ne ait üstü açık otobüs ile Sahil Yolu üzerinden Bandırma Vapuru Müzesi’ni ziyaret eden heyet daha sonra Doğupark Amfi Tiyatro’daki Kutlu Doğum Haftası 16. Samsun Yağlı Güreşleri izledi.

Çin heyetinin Samsun gezisinden çok mutlu olduklarını belirten İlkadım Belediye Başkan Yardımcısı Burhan Taş, “Heyette bulunan kardeş şehrin misafirleri İlkadım ilçemize hayran kaldılar. Onlara Karadenizlilerin ve İlkadımlıların misafirperverliğini gösterdik. Bu görüşmelerimizin ardından iki şehir arasındaki ilişkilerin daha da güçleneceğini düşünüyorum” dedi.

Yapılan gezi programına Yinchuan Halk Kongresi Komitesi Müdür Yardımcısı Yang Bo, Kalkınma ve Reform Komisyonu Müdür Yardımcısı Li Jingyang, Dış İlişkiler Ofisi Milletvekili Danışmanı Wang Xihong, Meyve Endüstrisi Geliştirme Başkanı Ren Aimin, Süt Şirketi Başkanı Sun Jianjing, İlkadım Belediye Başkan Yardımcısı Burhan Taş, Özel Kalem Müdürü Nevzat Özenç ve meclis üyeleri katıldı.


Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.