YAŞAR DOĞU Haber Girişi : 28 Temmuz 2015 13:38

Cihan Pehlivanı Yaşar Doğu'yu böyle tarif etmişti

Cihan Pehlivanı Yaşar Doğu'yu böyle tarif etmişti
Yazar Dilaver Cebeci Yaşar Doğuyu anlatabilmek için 26.02.1989 tarihli Türkiye Takvimi sayfalarına şunları yazmıştı?

Yazar Dilaver Cebeci 26.02.1989 tarihli Türkiye Takvimi için şunları yazmıştı?

TÜRKİYE TAKVİMİ - GÜNÜN TARİHİ

YAŞAR DOĞU

Dilaver Cebeci - 26.02.1989

Türk güreşinin en büyük şampiyonlarından Yaşar Doğu, 8 Ocak 1961'de kalp krizi sonunda Ankara'da vefat etmişti. 1915 yılında Samsun'un Kavak ilçesinin Karlı köyünde doğdu. Yaşar Doğu, güreşe 16 yaşında başladı. 1940'da Balkan, 1946, 1947, 1949'da Avrupa, 1948'de Olimpiyat ve 1951'de de dünya şampiyonluklarını kazandı. Yaptığı 47 millî maçın 33'ünü tuşla olmak üzere 46'sını kazandı. Sadece 1939'da sayıyla bir yenilgisi vardır. Yaşar Doğu'nun ne yurt içinde, ne de yurt dışında yaptığı güreşlerde, sırtı hiç yere gelmemişti. Beş vakit namazını devamlı kıldığı gibi, her güreşten evvel de 2 rekât nâfile namaz kılardı. Dış devletlere giderken Eyüp Sultan gibi yerleri ziyaret etmek âdetiydi.

CİHAN PEHLİVANI YAŞAR DOĞU

"Demür kuşaklı cihan pehlivanlarından birisi dahi Samsun Kavak'ından Yaşar Doğu nâm pehlivândur kim, zemânunda kâfir pehlivânlaru ânın pençe vübâzusunda cebin ü zebün olub meydân-ı güreşte serkeşlik âdın anmaya muktedir olamadular. Anın zemanında küffâr pehlivanlarunun enseleri kirden sırtları yerden kurtulamadı. Bu demür kuşaklı cihân pehlivanı bundan otuz sene mukaddem dâr-ı bekâya irtihal idüb, "At ölür meydan kalur, yiğit ölür şan kalur" fetvâsınca şol fenâ âleminde nâm koydu.

Ol pehlivanun hâtırasına her sene şehr-ı İslâmbol'da müsabakalar yapılır. Cümle kâfir pehlivanlaru gelüb, o denlü heyecanlü güreşler olur kim, güreş üftâdelerü gelüb bu ıyd-i pehlivâni'den temâşâ gıdâsın alurlar..."


Açıklamalar: 1-Cebin ü zebün: Korkak ve çâresiz, 2-Dâr-ı bekaya irtihal idüb: Ebedi aleme göçüp, 3-İyd-i Pehlivâni: Pehlivanlık bayramı.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.