Çay deyince akla Rize, Semaver deyince Vezirköprü gelir

Çay Rizede yetiştirilir, semaverde demlenip içilir

 

Semaverde yapılan çayın faydaları saymakla bitmiyor. Odun ateşinde demlenen çay diğerlerie göre damak tadı bakımından hem daha lezzetli hem de sağlık açısından daha faydalı olarak biliniyor.

 

Semavercilikte uzun yılların tecrübesini taşıyan Vezirköprü semaver ustaları ürettikleri semaverleri özellikle yurtdışına pazarlıyor. Ustalar yurtdışına daha çok süs olarak ihraç edildiğini pazar payının yerli pazara gövre daha fazla olduğunu söylüyorlar. Son yıllarda semaver işlemeciliğide yaygınlaşırken değişik modeller üretilip piyasaya çıkarıldığı görülüyor. Ancak bugünlerde semaverlere renkte veren ustalar renkli semaverlerin talep gördüğünü söylerek birçok firmanın renkli semaver üretimine başladığını da ifade ediyorlar.

 

Vezirköprü semaverleri özellikle tarihi bedestan çarşısında görücüye çıkıyor. Renkli semaverler şark köşelerinin vazgeçilmez eşyaları arasında yer alıyor.

 

  • 1 / 1

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.