Bahri Kesici tutuklandı

SAMSUN HABER Haber Girişi : 16 Aralık 2022 10:05
Sivil Havacılık eski Genel Müdürü Bahri Kesici, nitelikli dolandırıcılık suçlamasıyla tutuklandı.

Sivil Havacılık eski Genel Müdürü Bahri Kesici, nitelikli dolandırıcılık suçlamasıyla tutuklandı.

 

İstanbul ve Ankara’da çok sayıda iş adamı, bürokrat ve pilottan kamu ihalelerini alarak yüksek kâr vaadiyle  milyonlarca lira toplayan Kesici ile birlikte 4 kişinin yakalanması için sabah saat 06:00 sıralarında 24 ayrı adrese eş zamanlı operasyon düzenlendi.

 

Polis tarafından gözaltına alınan Kesici, bir pilot ve eşi ile bir işadamı çıkarıldıkları mahkemece yurtdışına kaçma ve delil karartma olasılığını da göz önünde bulundurarak tutuklandı.

 

Bahri Kesici’nin Onur Air’in satışına aracılık etmek ve komisyon almak, yüksek kâr vaadiyle mezarlık yeri satın almak için para toplamak ve kamu ihalelerinden pay vermek amacıyla milyonlarca lira topladığı, mağdurlar arasında pilotların, bürokratların ve iş adamlarının olduğu öğrenildi.

 

Antalya’da cezaevine konulan Bahri Kesici ve diğer üç kişinin duruşması 6 Şubat’ta gerçekleşecek.

 

Bahri Kesici, 5 Ocak 2021’de Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden yaş haddinden emekli olarak bir takım ticari faaliyetler yürütmeye başlamıştı.

 

Bahri Kesici son olarak ASİYAD Genel sekreterliği görevini yürütüyordu

 

Bahri Kesici Ankara Samsun Sanayici İş Adamları ve Yöneticileri Derneği (ASİYAD)ın gerçekleşen 3. genel kurulu sonrası  Sosyal İşler, Proje, Organizasyon ve ARGE’DEN sorumlu Başkan Yardımcısı olarak görevlendirilmişti.

 

 

BAHRİ KESİCİ KİMDİR?

 

Bahri Kesici, 1956 yılında Samsun Kavak İlçesinde doğdu. Askeri Öğrenci olarak okuduğu ODTÜ Elektrik / Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden 1981 yılında Hava Mühendis Teğmen olarak mezun oldu. Görev süresi boyunca ABD’de çeşitli mesleki eğitimlerden geçti.

 

Hizmet süreci;

 

25 Ekim 2016 Sivil Havacılık Genel Müdür Vekili

 

2009- 2016 Sivil Havacılık Genel Müdür Yardımcısı

 

Operasyon Dairesi, Havacılık Güvenliği Dairesi ve Hava Ulaşım Dairesi Başkanlıklarından, ayrıca; Bilgi Yönetim Sistemi (otomasyon), Elektronik Doküman Yönetim Sistem projelerinden ve Kurumun Kalite Temsilcisi görevinden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı.

 

2004-2009 yıllarında Samsun Kavak İlçesi Belediye Başkanı ve Kavak OSB Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı.

 

2000-2003 yılları arasında özel sektörde ISO 9001 ve AB proje danışmanlığı yaptı, yine ayrıca makine imalatı yapan bir özel firmada İş Geliştirme Müdürü olarak görev aldı.

 

2000 yılı başında Kıdemli Binbaşı olarak emekli oldu.

 

1997-2000 yılları arasında TSE’de; Bilişim standartları grup başkanı olarak görev aldı ve dönem içinde E-devlet çalışmalarına aktif olarak katıldı.

 

1997-2000 yılları arasında Hv. K. K.lığı’nda;  CASA uçak üretim projesi, Cougar Helikopter üretim Projesi, Tanker Uçak tedarik projesi gibi konularda görev aldı. Bu dönemde Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile birlikte çok sayıda modernizasyon projesinde görev aldı.

 

1996-1997 yıllarında MSB F-16 Program yönetimi bölümünde görev aldı.

 

1994 – 1996 yıllarında WPAFB / Ohio’da, TAI’deki F-16 Uçak üretimi programı kapsamında MSB adına F-16 Teknik İrtibat Subayı olarak görev aldı.

 

1993 yılında 4. Ana Jet Üs Komutanlığına Hassas Ölçü Aletleri Laboratuvarı Komutanı olarak atandı ve laboratuvarın sertifikasyonunu sağladı.

 

1981-1993 Eskişehir 1. Hava İkmal Bakım Merkezi; Uçak ve aviyonik sistemler bakım, Hassas Ölçü aletleri Laboratuvar işletimi konularında mühendislik ve idarecilik görevi yaptı.

 

2002 ve 2011 genel seçimlerinde Samsun Milletvekili Aday Adayı oldu.

 

Lisan durumu;

 

İyi derecede İngilizce

 

Sosyal statü;

 

Evli ve bir kız, bir erkek iki çocuk sahibi.

 

Taltif ve Takdirleri:

 

Subaylık dönemi içinde çok sayıda takdir ve yurt dışı görev beratı aldı.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.