GÜNDEM Haber Girişi : 09 Mart 2012 22:39

81 İlden gelen kadınlar Samsunda buluştu

81 İlden gelen kadınlar Samsunda buluştu
Samsun'da "8 Mart Dünya Kadınlar Günü" nedeniyle düzenlenen "Türkiye'nin Kadın Hikayeleri Samsun'da" isimli proje kapsamında 81 ilden gelen başarılı rol model kadınlar Samsun'da bir araya geldi.
Canik Kültür Merkezi'nde düzenlenen programa Sayın Valimiz Hüseyin AKSOY'un eşi Hülya AKSOY, Vali Vekili Hasan ÖZHAN, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Aslan KARANFİL, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya YILMAZ, Canik Belediye Başkanı Osman GENÇ, TSO Başkanı Salih Zeki MURZİOĞLU, Samsun’lu kadınlar ve 81 ilden gelen rol model kadınlar katıldı.

 

Kendi illerinde başarılı ve rol model olan kadınların bir araya gelerek hayat hikayelerini anlattıkları projenin açılışında, projenin çıkış noktasının 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olduğunu söyleyen Kadın Girişimcileri Destekleme Kültür Derneği Başkanı Satı DÜZGÜN, "Bu işe pozitif tarafından bakalım istedik, emekçi, üreten, hayatta var olan kadınlarımızı Samsun'da ağırlayarak kendilerini öze hissettirebilmek istedik" dedi.

 

Samsun'da rol modeli kadın olan Muradiye ERGİN, "Biz kadınlar olarak ne erkeklerin önünde ne de arkasındayız. Biz omuz omuza onların yanındayız. Toplum huzurunun kadının mutluluğundan geçtiği inancıyla bu ülkenin kadınlarının her meselesine duyarlı olacağız" diye konuştu.

 

Samsun İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Aslan KARANFİL, “ Samsunda yapılan bütün çalışmaların Özel İdare olarak hep destekçisi olduk böyle bir projede sonuna kadar içinde olmaya gayret ettik Bizi şu heyecanlandırdı; Şırnak’tan gelen bir kadınımızla, Edirne’den gelen kadınımızı, Sinop’tan gelen bir kadınımızla Mersin’den gelen kadınımızı Atatürk’ün şehri Samsun’da yan yana görmek bizi çok heyecanlandırdı,  bunu çok değerli buluyoruz. Bir işe kadın eli değdiği zaman daha merhametli oluyor. Ben Türkiye’nin de aynı zamanda Türkiye’nin içinde olduğu doğumuzda güneydoğumuzda yaşadığımız bizi üzen sorunlarında kadın merhametiyle çözüleceği noktasında çok ciddi bir inanca sahibim. Biz 8 Mart’ta artık kadına şiddet konuşulduğu günler değil toplum hayatında kadının yerinin ne kadar ileri gittiği günler olarak konuşulmasını istiyoruz” diye konuştu.

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya YILMAZ, "Bizim toplumumuzda 'şu işler hanım işidir', 'şu işler erkek işidir' diye polarize olmuş. Ben belediye başkanı olarak bazı işleri hanımların yapmasını istiyorum. Çağdaş bir perspektifin gereği olduğuna inanıyorum. Çünkü hanım estetik katıyor, hanım çağdaşlık katıyor. Bu kadar büyük bir potansiyelin bu kadar atıl kalması, kalkınma iddiasında, 2023'te dünyanın 10 büyük ekonomisinin içinde olma iddiasında olan bir ülkenin işini zorlaştırır. İşin kolaylaştırılması için hanımların bu işin içinde etkin olarak yer alması gerekiyor" şeklinde konuştu.

 

Kadınların cumhuriyet tarihinden günümüze kadınlara bakış açısını anlatan Vali Vekili Hasan Özhan şöyle konuştu: "Kadınlar için cennet olan 5 ülke; İzlanda, İsveç, Kanada, Danimarka, Finlandiya. Kadınlar için cehennem olan 5 ülke; Çat, Afganistan, Yemen, Demokratik Kongo Cumhuriyeti. 165 ülke içerisinde Türkiye yüzde 52.2 puanı ile 114. sırada. Türkiye bugün dünyanın 16. büyük ekonomisi. Bu, Türkiye'ye yakışmayan bir tablo. Biz 16. büyük ekonomi olarak övünülecek bir durum yok."

 

Programın sonunda İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Aslan KARANFİL; illerden gelen  rol modeli kadınlara plaket verdi.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.