Horasan erenlerinden akıncı Ahmet Ceylani'nin kabri Samsunda

SAMSUN HABER Haber Girişi : 23 Mart 2016 20:47
 Horasan erenlerinden akıncı Ahmet Ceylani'nin kabri Samsunda
Horasan erenlerinden akıncı Ahmet Ceylani Hz.lerinin Türbesi (Tekke Köy/Kavak)ta olduğunu biliyor muydunuz?
Horasan erenlerinden akıncı Ahmet Ceylani Hz.lerinin Türbesi (Tekke Köy/Kavak)ta olduğunu biliyor muydunuz?


Horasan erenlerinden akıncı Ahmet Ceylani Hz.lerinin Türbesi (Tekke Köy/Kavak) kabri ziyaret ediliyor.


Kavak'ın 8 kilometre Kuzeydoğusunda yer alan Tekke Köyü'ne ait Tekke Köyü Camisi'nin arkasında bulunmaktadır. Köy ismini Horasanlı Ahmet Ceylani'nin Tekkesinden almıştır.

Göçebe Mahallesi Derneği Başkanı (Samsun Yazarlar Derneği Başkanı) Ahmet Seven, Başkan Yardımcısı  ( BEM BİR-SEN Samsun Şube Başkanı) Nurettin Sever ve Yönetim Kurulu üyeleri Ahmet Ceylani'nin kabrini ziyaret ettiler.


TARİHÇE: Halk arasında "Horasanlı Ahmet Ceylani" şeklinde anılan türbeye ait herhangi bir kitabe bulunmadığından türbenin tarihi hakkında bilgiedinilememektedir.MİMARİ ÖZELLİKLERİ: Türbe; Karadeniz'e özgü ahşap yapı tarzında iken son yıllarda yıkılarak dört tarafı dikdörtgen şeklinde doğal taşlarla çevrilmiştir. Türbenin içindeki mezar ise betonarme üzeri mermer ile kaplanmıştır. Türbe içerisinde ağaçlar bulunmaktadır.RİVAYET: Yöre halkı tarafından evliya olarak nitelendirilen ve korunan Horasanlı Ahmet Ceylani Türbesi hakkında çeşitli rivayetler anlatılmaktadır. Ahmet Ceylani Nakşibendi şeyhi olup İslamiyet'e hizmet etmek için geldiği Erzurum Horasan ilçesine nispetle anılmaktadır. Köyde ahşaptan yaptığı cami ve tekkesi günümüze ulaşmamış, ancak köyün ismi Tekke Köy olarak kalmıştır. Türbesi halk tarafından Rıza-i İlahi için veli ziyaretinde bulunmak, hasta olanlariçinde şifa bulmak umuduyla ziyaret edilmektedir. Hasta olarak genellikle felçli hastalar türbeyi ziyaret etmekte veAllah'tan (c.c) şifa ummaktadır.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.